ÖLÜM NASIL GERÇEKLEŞİR? ÖLÜMDEN SONRA NELER OLUR?

0
541

Salatu selam Efendimiz diyor ki; “Siz çok uzun bir yoldasınız mahşere kadar. Dünya hayatı yolda verdiğiniz küçük bir moladır.”

Cennette mutlu mu olacaksın, ebedi cehennemde mutsuz mu olacaksın, bunu dünya hayatı belirliyor. Yani burada dikkat edeceksin.

Burada Allah’ın zaman dilimine göre çok az dakikalarda kalıyoruz. Dünyanın 1000 yılı Cenabı Hakk’ın 1 günüdür. 10 asır geçecek bir gündür. Konu o değil. İnsan buraya gelir, üç beş dakika Cenabı Hakk’ın zamanına göre yaşar. Ölüm dediğimiz o muhteşem şey gelir, insan nefsi, ruhu da ölmez, insanın topraktan gelen bedeni ölür, toprağa döner.

Ve size bugüne kadar anlatılan; kabir azabı, şudur, şöyledir, kabirde insanlar şöyle yanar, bunlara asla inanmayın, bunların hiçbirinin aslı yok. Ben size hepsini anlatacağım.

Kabirde sadece 41 gün kalınır. İnsanın nefsi sadece 41 gün kalır. 42.ci gün terk edilmiştir kabir. Peki ölüm nedir? Salatu selam Efendimiz ölümü şöyle beyan ediyor bize, “Nefsini tezkiye eden bir mümin için dünyadaki en büyük ödül ölümdür.” Çünkü bu mülk alemi has mümin, nefsini tezkiye eden mümin ölüm ile buradan çıkar kurtulur.

Ölüm nedir peki? Hz. Azrail’i herkes bilir, Azrail gelir can alır, kime sorsak “Can alır!” der. Can nedir? Azrail nasıl alıyor bunu? İnsan vücudunda, 200 milyar değişik hücre vardır. İnsanın beyninde 6 trilyon hücre var; alyuvarlar var, şu var, bu var, bir sürü şey var, sinir sistemi var. İnsan vücudu, aynı televizyon gibi elektrikle çalışır. İnsan vücudunda değişik 200 milyar hücre var, o diğerlerinden farklıdır. Bunların hepsinin içinde minyatür minik jeneratörler vardır. 200 milyar hücre; gece gündüz senin bedeninde elektrik üretir, evet elektrik üretir.

İnsanın kalbi T dalgalarıyla çalışır. Gidin tıp dünyasına danışın, bunları size söyler. Bu T dalgaları kesilsin, kalp krize girer, kan basmaz, damar tıkanır, bir sürü şey olur.

İnsanın karaciğeri B devreleri ile çalışır, bu hücrelerin ürettiği enerjidir bu.

İnsanın her organı için değişik enerji miktarı üretilir, aynı üretimledir bu, bu elektrik gibi değil, ıslak yer enerjisidir. Cenabı Hakk insanın bütün vücudunu, bu hücrelerin  ürettiği enerji ile çalıştırır. Hz. Azrail veya ekibi geldiği zaman ölüm anı; normal bir ölümse bir kazada parçalanmamışsa, o enerjinin üretimini kapatır. Nasıl bir pil biterken kızarır, söner, yok olursa, insan ölümü bu şekilde gerçekleşir.

İlkin insan vücudundan nefis çıkar, tepeye doğru döner, solunda yer tutar. Arkadan ruhu çıkar, eğer sen derviş olarak 21.ci Sır Makamı’na gelmediysen, arkadan ruh çıkar, sağ tarafta yer alır. Bedenin; biri sağında, biri solunda yer alır, ölümdür bu.

Ruhun seyyalevi bir bağı vardır, Hz. Azrail ruhun bağını keser, çeker götürür. İndi İlahivye kadar götürür. Oradan öteye Cebrail’de geçemiyor. Oradan öteye ruh kendi gider Cenabı Hakk’a. Kim kaldı ortada? Sen kimsin? Nefs. Bu beden ne? Bu dünya için çürüyecek. Sonra senin bedenin yıkanır, hazırlanır, mezara konarsın. Nefis ortalıktadır, millet çekilir, hoca talkım verirken, Münker ve Nekir gelir, o nefsi mezara cesedin yanına indirir. Ceset canlanmaz, yanlış anlamayın, ceset öldü artık, bir daha canlanmaz. Nefsi indirir mezara. Bir televizyonu açtığın zaman, ekranda nasıl bir manzara, film seyrediyorsan, mezar boşluğunda tam 41 gün, 15 yaşından ölümüne kadar olan her şeyin filmi çekilmiştir. Her şeyin aldığın nefesin filmi çekilmiştir. Tam 41 gün sana o filmi seyrettirirler. Yani sen kendi filmini seyredersin, en ufak detaya kadar filme çekilmiş.

Mahkeme-i Kübra’da insanların eline verilen defter, filmdir. Onu şöyle bir kaba koyarlar. Mahkeme-i Kübra’da dağıtılır onlar, 41 gün mezarda senin nefsin, o filmi seyreder. Sen kendi kararını, kendin verirsin zaten. Neler yapmışsın, neler yapmamışsın. Bütün detay o filmdedir. Ve adam küfürle geçirmiş, kötü geçirmiş.

Film bittiği an, melekler buna der ki; “Ey kafir! Allah sana uzun bir hayat verdi. Allah sana nimet verdi. Allah sana akıl verdi ama bak işlediğin amel tamamen nefsani ve şeytani.” Altına kırmızı mühür vurur o filmin. Kırmızı mührü yediğin an, bil ki kişinin gideceği yer; cehennem. Eğer kişi, Allah’ın istediği gibi mümin, film orda seyredilir, melekler der ki; “Ey mümin kardeş, sana müjdeler olsun, Allah sana rahmet etti, Allah senden razı.” Ona da yeşil mühür vurur. 41.ci gün. Ondan sonra, ister kâfirin, ister müminin nefsine der ki; “Hadi bakalım yerine git Alemi Berzah’a.”

Fakat mezarda biliyor nereye gideceğini. Kafirlerin her geçen gün endişesi artar Mahkeme-i Kübra yaklaştıkça. Müminse sevinç içinde, zaten rahat cennete gideceğini biliyor. Yani; ölümle 41 gün içinde nereye gideceğini biliyorsun. 41 gün sonra mezarda hiçbir şey yoktur. Bir tek senin tohumun şu bel kemiğinde, omurganın en alt kısmındaki kemikte, mercimek kadar insanın cevheri vardır. İnsanın ikinci yaratılışı ondan olur. Toprak altında büyür insan.

Çok uzun aslında bir ayda anlatmam gerekeni ben özet yapıyorum. Çünkü o kadar zamanımız yok. Özet, özet, özet. Küçültüyorum 50 defa.

Allah, Dünya üzerine erkek menisi gibi bir yağmur yağdırır. Her şey çürür, o çürümez. O bir bitki tohumu gibi patlar. İnsanlar anadan doğma oluşmaya başlar toprağın altında. O ana kadar mezar boştur, bir şey ifade etmez. Nefis Alemi Berzah’tadır. Ve sonra nefisler bırakılır. Kıyamet’ten sonra insanlar kaldırılırken, her nefis kendi bedenini bulur. Bunlar çok uzun.

Nefis Alemi Berzah’a gider ama Alemi Berzah’a giden nefis, Alemi Berzah’a dönüşte tezkiye olmamışsa, vay haline. Orda ne ibadetin, ne tövbenin, ne istiğfarın, ne şunun, ne bunun faydası yok. Bu uzun yolculukta ne yaptıysak, bu dünya üzerinde, kayıp veya kazanç bu dünyada. Onun için bunlara dikkat edeceğiz. Ölüm güzel bir şey, ölüm ödüldür, cehennemden çıkıştır, zindandan çıkıştır mümin için. Ama gideceğin yeri mamur ettiysen, etmediysen oraya gitmek istemezsin.

Onun için namazı ne yapacağız? Allahuteala’nın emrettiği gibi vesvese yapmayacağız. Vesvese nefsin gezmesidir, o salatı nefstir. Hele bir dervişin hiç kılmaması gereken bir namaz. Ha bu zor bir mücadeledir nefisle olan. Ama nefis tezkiye olmazsa ötelerde işimiz çok zor olur.

Nefsimize de namaz kıldıracağız, nefsimize de zikir çektireceğiz. Artık vakti geldi. Eğer öyle olmasaydı hepinizin Kur’an, İncil, Tevrat, Zebur artı iki kademe daha ilminin olması gerekirdi.

Ha zor bir zaman dilimi. Salatu selam Efendimiz diyor ki; “Benim zamanımda İslam’ın hükümlerinin 10’da 9’unu yapıp, birini terk eden helak olurdu. Ama öyle bir gün gelir ki insanlık dalalete düşmüştür. O günlerde de İslam’ın hükümlerinden, 9’unu terk edip, birini yapan kurtulur” diyor. Bizim için böyle müjdeler var. Ama buna rağmen ne namazı, ne zikri kafa orda burada gezerek yapmayacaksın. Eğer benim dediğim gibi namazı da dosdoğru kıldırırsak, zikri de nefsimize çektirirsek, hiç vesvesesiz dünün Mevlana’sı ne ise, bugünün Mevlana’sı olursunuz. Dünün Yunus’u ne ise, bugünün Yunus’u olursunuz.  Bundan hiç tereddütünüz olmasın.

İşte ölüm yolu budur kardeşlerim. Ölüm mümin için kötü bir şey değildir. Nefsler Alemi Berzah’a gitmeden kesinlikle ve kesinlikle tezkiye olması lazım. Çünkü Allahuteala’ya Alemi Berzah’tan bunları çıkarırken yemin ettiler; “Tezkiye olacağız!” diye. Cehenneme rehin olarak geldi her nefs. Eğer geldiği gibi tezkiye olmadan giderse, vay onun haline. Çünkü cehennem zor bir yer. “Bir insanın bedeni Mekke ile Medine arası kadar olur” diyor hadisi şerif, çok azap duysun diye. “4 metre 90 santim olur derisi, böyle 70 deri atar günde,” diyor. O diyor ayeti kerimede, “Kaynamış irinle imdat olur, zakkumla imdat olur.”

Yani; şurada üç günlük dünya hiçbir şeye değmez. Onun için Allahuteala’nın ipine sımsıkı sarılacağız. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir şey yapmayacağız. Gezerken, tozarken Rabbimizi zikredeceğiz. Ondan gafil olmayacağız. Allah dostları üç saniye Allah’ı unutsun, bedenini cenabet görüyor, gidiyor boy abdesti alıyor.

#ölüm #alemiberzah #berzah #cehennem #ölenbeden #kalp #tdalgaları #karaciger #beyin #bedenelektriği #bdevreleri #elektrik #titreşim #insanbedenindekielekrik #hücre #ruh #mezardakihayat #41gün

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız