ZİKİR FARZDIR – ŞERİATIN 8 HÜKMÜ NEDİR?

0
193

   ZİKİR FAZRDIR ! ŞERİATIN 8 HÜKMÜ NEDİR?

Kesinlikle birinin işlediği günah diğerine yüklenmez, birinin ibadetinden birine yarar sağlanmaz. Herkes ne yaptıysa onu bulacaktır. Allahuteala, Kuran’da bir çok yerde bunu ifade ediyor. Hz. Mevlana; “Beni, davulla dümbelekle gömün” diyor. Bende vasiyet etmişim. “Ben öldüğüm gün bayram yapın. Vuslattır.”

“Kamil bir mümin için dünyadaki alacağı en büyük ödül ölmektir” diyor Efendimiz. Bir mümini arkadan hayır ile yaad edersen iyidir. Ama onun eksik namazını, orucunu sen tamamlayamazsın.

Farz-ı Ayın. Farz-ı Ayın ne demek? Şeriatın 8 hükmünün birincisidir. Farz, vacip, sünnet, müstehap, mübah, haram, mekruh, müfsid; 8 tane. Farz kendi bünyesinde ikiye ayrılır; Farz-ı Ayın, Farz-ı Kifaye.

Farz-ı Ayın; 15 yaşına giren herkesin mutlak yapması gerekendir. Şimdi bunlar ikinci bir kişi tarafından asla yapılamaz. Ancak sen sağ iken. Senin için mutlak bir engel var ise vekaleten Hacca gönderebilirsin. Ama vekaleten namaz kıldıramazsın. Namaz öyle bir ibadettir ki; 58 yerde Kuranda Cenab-ı Hakk tekrarlıyor. Gemi batıp bir tahta parçasının üzerinde can vermek üzereysen göz ile namaz kılacaksın. Namazın asla terki yok. Yani bir türlü bir yer bulamadın, arabada gidiyorsun, direksiyonda kılacaksın. Öyle bir haldesin ki, koşarak camiye bile yetişemeyecek isen keraat girmiş, kaldırımda yürürken, aklınla namazı kılacaksın. Ne demek yani, bir başkası senin namazını kılacak. Bende gördüm parayla namaz toplayanlar çıktı bir kaç sene önce. Bir kaç senelik namazı eksikmiş parayla satın alacak, namazını tamamlayacak… Ya böyle bir gaflet olamaz. Kuran’ı en iyi anlayan kişi Efendimizdi. Hadislerle bunu şerh etti. Allahuteala bir çok yerde:

Esteazuhubillah;

Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirhu innehu kâne tevvaba.”

Habibi’ne direk emrediyor; “Ya Habibim, Beni zikret, Bana şükret, Bana istiğfar et.” Peygamberine kaç yerde bunu tembihliyor. Sadece zikir için çok kelimesi var. Namaz için çok namaz kılın, çok oruç tutun, çok zekat verin demiyor. Miktarı ne ise o. Ama zikire gelince; “Ben’i çokça zikredin” diyor. Kaç tane ayette bu geçiyor. Bunu onaylamayan Allah’ın o emrine baş kaldırmıştır. Zikir farzdır. Allah “Yapın.” diyor, “Yapar mısınız?” demiyor. Yapın, emirdir. Ki onlar ile övünüyor Allah:

“Onlar, sabah akşam Ben’i tesbih eder” diyor. Bunlar bu kadar mu cahil. Kuran’ada mı vakıf değil? Akşam ki sohbetimizde onu dedik; Nasıl ki bir eşyanın kullanma kılavuzu varsa insanın kullanma kılavuzu da Kuran’dır. Biz bundan uzak kaldık.  “Müslümanız” deyip fetva kesiyoruz ama Kuran’dan haberimiz yok. Böyle bir şey olamaz. Evvelâ Kuran… Kuran nurdur. Aklın alamayacağı kadar büyük bir olaydır. Gerçek anlamda biz ona vakıf olsak var ya derya olur gidersin. Ama işte biz, kabuğun, kabuğunun, kabuğunu bile göremiyoruz.

Mevlüd okutalım… Ya Mevlüd bir kasidedir. Ha burada okunan kaside ha Mevlüd hiç bir farkı yok. Süleyman Çelebi’nin yazdığı bir kasidedir. Öyle bir hale getirilmiş ki sanki Kuran insanların gözünde. Ya bu büyük bir dalalettir.

Bakın İhlas, öyle bir suredir ki, yemin ediyorsun; “Kulfü vallahi Ehad.” Vallahi diyorsun Allah’a. Şehadetine yemin ediyorsun. “Allahüssamed.” diyorsun. Ne demek? Bütün yaratılanın muhtaç olduğu zât. “Lem yelid velem yuled.” Doğurmadı, doğurulmadı. “Velem yeküllehu kufüvn Ehad.” O’nun eşi, benzeri yok. Kuran’ın üçte biridir. Ve tecdid-i imandır.

Fatiha. Fatiha suresiyle övünüyor Allah; “Ya Habibim, sana yedileri verdik” diyor,

“Onların tantanasına aldırma, sana yedileri verdik.” diyor.

3 İhlas, 1 Fatiha; 50 tane,100 bin tane Mevlüdten daha eftal. Başka reçetelerde var.

“La ilahe illallahu vahdehu la şerikelehu , ilahen, Vahiden, Sameden lem yelid velem yuled velem yekullehu kufufen ehad.” 10 kere okuduğunda 3 milyon sevap yazılıyor. Bir namazda 10 sevap alırsın, bazı namazlarda. Üç milyon sevaptan bahsediyorum. Yapıyorsan bunu yap. Nedir yani bu delalet.

Mevlüt okunsun!… Ya Mevlüt kasidedir. Sadece arada Kuran’dan bir miktar okunur, onun hayrı, bereketi, eftaliyeti, sevabı olur. Ama milletin aklında öyle bir hal almış ki… Mevlüd okutuyoruz… Ya Kuran’ın adı yok. Allah kelamının adı yok. Süleyman Çelebi’nin kasidesi var. Şirktir. Başka şirk mi arıyorsun? Hani dedik ya, bir sürü gizli şirk var. Mevlüd öyle bir hale getirilmiş ki bir kulun yazdığı kaside… Arada Kuran’dan isim bile yok.

Sübhanallah! Böyle bir cehalet olamaz. Allah kelamı itiliyor. Bir kaside baş tacı ediliyor. Allah razı olsun. Sen ne götürdüysen sana ondan yarar var. Yoksa onun bunun gönderdiği ile değirmen dönmez. Allahuteâlâ sana uzun bir hayat verdi. Burada sen bunu değerlendirip Allah’ın hoşnut olacağı şeylerle dağarcığını doldurmadıysan onun bunun yolladığı seni kurtarmaz.

Mutlaka bir mezardan geçerken ayet olarak okumak iyidir. Ehli imana… imanı olmayana hiç yararı olmaz. Esas olan sen yanında ne götürdün. Allah öyle cömert ki, senin azını çok yapıyor. Senin yaptığın ibadeti katında aynı bir ağaç gibi büyütüyor. Mümini affetmek için bahaneler arıyor. Böyle bir Rabbimiz var. Ama sen kendin bir şey yapmadan o okusun bana yollasın, şu bunu yapsın… Bunlar insanı asla kurtarmaz. Ha Allah diler, kafiri de hoş görür ama bunlar müstesna haller. Allahuteâlâ’nın kendi vaadi var. “Canı çıkasıca kafirler” diyor ayet-i kerimede. Şu hale bak. İnsanım diyen bu hale düşebilir mi? Allahuteala’ya bunu söyletir mi? Ama söyletiyorlar.

Peygamber Efendimiz, Fatıma annemize ki; Allah’ın yarattığı 4 kadından biridir. Cennet’te kadınların imamıdır. “Ey kızım, yaşarken nefsini Allahuteâlâ’dan satın al. Öyle bir yer gelir ki, ben dahi sana mizanın başında hiçbir şey yapamam” diyor.

Her gün 1000 ihlas okuyan nefsini Allah’tan satın alır. Yapabiliyorsan yap. Benim annem ömür boyu her gün okudu. Öleceği dakikasına kadar da biliyordu. “Şu gün ölür” dedik. “Hayır, benim sarayımı daha bitirmediler saray yapıyorlar daha değil” dedi. Sonra vakti gelince de, “Tamam bitirmişler benim sarayı” dedi.

Her gün 1000 İhlas Suresi okuyan nefsini Allah’tan satın alır. Yapabiliyorsanız yapın. Kimse yapamaz bu devirde. Benim annem bir ömür boyu bunu yaptı. Babamda her gün 16 saat sesli Kuran okurdu. 100 binde virdi vardı. Bizim gibi 5, 10 bin değil. 3 saat uyurdu. Gerisi tamamen ibadetti. Daha annemle atıştığını görmedim. Annemi, babamı övmüyorum ama benim gördüğüm bunlar.

Kıyamete doğru uzadıkça nesillerde tefessüv çoğalıyor. İbadetler zor geliyor. Dünya daha süslü görünüyor. Nefsin tuzağına daha çok düşülüyor vs… “Ama yine de kıyamete doğru zamanın tefessühünde, istikamette olan mümin 40 şehit sevabı alır” diyor hadis-i şerifte Peygamberimiz:

“Benim zamanımda İslam’ın 10’da, 9’unu yapıp, 1’ini terk eden helak olurdu. Kıyamet ümmetinde 10’da, 9’unu terk edip 1’ini yapan kurtulur” diyor.

Yani zaman tefessühe gittikçe Allah’ın ikramı çoğalıyor. Yine şanslıyız yani…

NOT: Sohbet 2010 yılı öncesine ait olup içeriğinde ki eskimeyen ilim gönüllere şifa olur inşaallah.

#iman #keraat #ibadet #namaz #farz #farzıayn #farzıkifaye #Allahaibadet#salavat #İhlasSuresi #Fatiha #Fatiha7 #FatihaSuresi #mevlut  #mevlit #mevlud #mevlüd #mevlüt #kasideokuma #şeriatınhükmü

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız