TERAVİH NAMAZINDAKİ YANLIŞ HAL! YAĞMUR TANELERİ NEDEN YAPIŞMAZ? ŞİMŞEKTEKİ HİKMET NEDİR?

0
446

 

TERAVİH NAMAZINDA Kİ YANLIŞ HAL!

YAĞMUR TANELERİ NEDEN YAPIŞMAZ? ŞİMŞEKTEKİ HİKMET NEDİR?

   Teravih illa namazın arkasına olacak diye bir şart yok. Suudi Arabistan’da sabah namazına yakın devam ediyor Teravih. İki rekat kılarlar veya 4 rekat kılarlar bir saat ara verirler. Bahçede yerler, içerler, çayını veya ne istiyorsa… Sonra, bir 4 rekat daha öyle kılıyorlar. Öyle, bizim gibi 10 dakikada lambur-lumbur, ekspres hocalar, tam gaz gitmeler, bunlar yanlış şeyler.

   Teravih nafile ibadettir. Bunun, ille de şu rekat olacak diye, bir kuralı olmaz. Adam gibi kılacaksın. 2’de kıl, 3’de kıl, 4’te kıl, ille hemen namazın arkasına lambur-lumbur bitirelim demek yanlış bir zihniyet. Yani, bunun ekspresi yok. Namaz, namaz gibi kılınır.

   Bu sene hikmetli, ben doğduğumdan beri, böyle erken yağmurlar görmedim. Mevsimler değişti. Bir yaz, bir kış var. Köprü başında bir cami vardı. Yatsı namazı dahil 12 dakikada, teravih ile birlikte dışarı çıkarıyordu hoca. Hızlıca Fatiha, Kulhuvallahu Ehad, Allahu Ekber… Yahu etme, eyleme!… Bunu 10 kılma. 5 kıl ama adam gibi kıl. Ama bir müşterisi vardı ki, adamın; bahçeler, caddeler adam almıyordu.

   Allahuteâlâ’ya kulu yaklaştıran ibadetler; nafilelerdir. Farzlar mecburidir. Seni Allah’a yaklaştıracak bir ibadeti, vır-vır edersen. Bilmiyorum o, yaklaştırır mı? Uzaklaştırır mı? Namazın bir adabı var. Namazın, farzları var, vacipleri var, namazın sünnetleri var, müstehapları, mübahları, mekruhları var. Namazda kaç madde var yani. Bunlara uymazsan; o namaz, namaz olmaktan çıkar!…

   Hz. Ali Efendimiz:

  “Kan çıkıp abdestin bozulmayacağını bilseydim, şu baş parmağı çakardım.” diyor. Hz. Ali Efendimiz namaza bir saat kala sapsarı kesilirdi. Orduların karşısına tek başına çıkan adam, ezana bir saat kala beti benzi giderdi. “Ya Ali, ne oldu, hasta mısın?” diyince. “Şimdi, ezan vakti yaklaşıyor. Allah’ın huzuruna çıkacağım korkusuyla…” derdi. Bet, beniz giderdi. E şimdi o da namaz, bizimkilerde namaz. Onun için, “Namazı gereği üzerine kılın.” diyor. Adam gibi kılın diyor.

   Pakistan’da, teravih 30 rekat kılınır.

   Endonezya’da, 50 rekat kılınır.

   Arap ülkelerinin çoğunda, 20 rekat kılınır.

   Türkiye’de, 20 kılınır.

   Yani; “ilesi” yok. Nafile ibadet, illesi yok. Şimdi; sen, teheccüd namazına kalkıyorsun. Bunun illesi var mı? İster 2 kılarsın, ister 4 kılarsın. İlle şu kadar kılacaksın diye bir kural koymamış. Allah’ın ille istediği farzlardır.

   Peygamber Salat-u Selam Efendimiz yaşarken ashaptan birkaç kişi geldi:

   “Ya Resullulah, felan kişi farz olan namazdan başka namaz kılmaz. Farz olan oruçtan başka oruç tutmaz, farz olan hacdan başka, hacca gitmez. Farz olan, zekattan başka, zekat vermez.” Peygamberimiz dinledi dinledi. Dedi ki; “Kardeşlerim, o, Allah’ın istediği her şeyi yapıyor. Siz ne istiyorsunuz ki ondan.” Yani; buradan neyi anlıyoruz. Nafileler, kişinin arzusuna, isteğine, idrakine bırakılmış, ama, nafilenin de komple terki caiz değil. Doğru değil. Bunu da elinden geldiğince, gücün neye yetiyorsa, ama adam gibi, ekspres değil. Rölantide gideceksin. 100 km. ile gitmeyeceksin. Kırkpınar baş pehlivanları gibi camiden insanlar dağılıyor. Neden? İnsanlar yoruluyor. Hoca ekspres tam gaz gidiyor, ter içinde kalıyor adam. Sanki baş pehlivanın mücadelesine girdi de çıktı adam. Ya namaz, huşu içinde kılınır.

   Yağan yağmurların, her damlasını bir melek getirir. Yere bırakır döner. Kıyamet’e kadarda, bir daha ona sıra gelmez. Düşün, Allahuteâlâ’nın ordularının ne olduğunu. Böyle olmasa, yağmur tek parça, koca bir okyanus gibi yere düşerdi. Bilim adamlarının çözemediği tek konu. Nasıl tane -tane düşüyor. Su, sudan ayrılıyor tane olarak düşüyor. Buna bir türlü bir çözüm bulamadılar. Çünkü; her damlayı bir melek getiriyor ve gidiyor. Çok büyük nimetlerden.

   Şimşek olmasa bitki yaşamaz. Hiçbir bitki yaşamaz. Hepsi 3 ayda, 2 senede, 1 senede kurur. Şimşek, yağmur tabakasının içine çaktığı an, bitkinin gıdasını üretiyor. Onun formülünü tamamlıyor. Yerdeki üre gibi değil de, bir değişik üre. Bitkinin her ihtiyacına yarayan, bir üre üretiliyor o enerji ile o suyun içinde. Sen, bütün sene bir şeyi sularsın. Olur, olmaz, ama, iki yağmur yağsın fışkırır gider. Yani; yağmurun içinde gıdası da geliyor. Allahuteâlâ, ayağına gıda da yolluyor. Şimşekte ne hikmetler var yani; boşuna değil.

   İnsan kiminle mücadele ettiğini bilirse, mücadele kolaylaşır. Çünkü; normal insanların nefsinde %98 afetler vardır. Sufî’ler, Emmare’de, Levvame’de, Mülhime’de, Mutmain’de, Radiye’de, Marziye’de, Safiye’de bu yedi makamda; yedişerden 49. İkişerde yaratılıştan nur vardır. %51 nura ulaşır. Hala %49 afetler olur nefiste. Onun için, Allahuteâlâ en büyük velilere de günah kapısını örtmemiştir. En büyük veliler dahi, ufak tefek günah işler. Bunların hepsi kişinin kendi nefsindeki afetler.

   Peygamber Salat-u Selam Efendimiz ne diyor:

   “Hakîki mücahit, nefsi ile mücadele edendir.” En büyük savaş, nefis ile olan savaştır. Düşmanla olan savaş kolaydır. Ölmekte, öldürmekte… Cihad kolaydır. Nefsin ile olan savaş zordur. Çünkü; nefis ömür boyu her dakika, her saniye, her saat, her gün, her hafta mücadele eder. Nefs; Allah’ın düşmanıdır. Şeytanın dostudur. Daima seni günaha çekmek ister. Ha ne zaman dersler çok yükselir. O zaman ıslah olmaya başlar. Yani; “ruh-u hayvan” diğer bir deyişle, nefsin adıdır. “Ruh-u sultan” ın emrine girmeye başlar. Ondan sonra, sükûn bulur. Yani; oraya kadar asla sükûn bulmaz. Yani; bu sana bir tablo gibi ifade edilmiş. Bu da çok iyi bir lütuf, çünkü; insana kendi nefsindeki afetlerin gösterilmesi büyük lütuflardandır.

   Kim ki kendini bildi, kim ki nefsini bildi, Rabbi’ni de bilir. Nefsini bilmeyen Rabbi’ni de bilmez.

#teravih #teravi #teravinamazzı #melek #melekutalemi #ruh  #insan #ruhusultan #ruhuhayvan #nefs #teravihnamazı #yağmur #şimşek #simsek #dinisohbet #SeyyidAliEfendi #yagmur #yagmurdamlası #nefsmertebeleri #derviş

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız