SALAVATIN FAZİLETLERİ VE KANDİL GECELERİNİN FAZİLETLERİ NELERDİR? – SEVGİ SIRALAMAMIZ NASIL OLMALI?

0
286

SALAVATIN FAZİLETLERİNDEN BİRİ! DÜNYADAKİ EN EFDAL YER NERESİDİR? PEYGAMBERİMİZE GELİP KOCASINDAN BOŞANMAK İSTEYEN KADIN!

“Öyle bir hesap var ki akıllara zarar…” diyor. Bir ayet sürüyor iki satır, bir ayet sürüyor beş kelime. Öyle bir dizayn ki, izah etmek mümkün değil. Onun için, Allah birçok yerde; “Madem bu Muhammed’in uydurmasıdır. Bir benzerini yapsınlar bakalım.”

Bu ayetin sırrı anlatmakla bitmez. Peygamber bir hadisinde; “Şarkı, türküyü sevmek; sadece sevmek münafıklığın ilk basamağıdır.” Düşünebiliyor musun?  E bunu kime anlatabilirsin? Salavat işte, bizi kurtaran salavat!… Yani, bizi atmosferde tutan, salavat… Bir hadis-i şerifte Efendimiz (s.a.v.); “Farz olan hacca gitmek, Allah için 20 cihada gitmekten daha hayırlıdır. Fakat salavat getirmek bunların hepsine denktir” diyor. Bir Salavat getirdiğin an, Allah için yirmi defa cihada girmiş ve bir seferde farz olmuş, Hacca gitmiş kadar etkili oluyor. Ben büyüklerden çok duydum. Bir salavat, adamın amel defterinden on bin büyük günahı siler. İşte, biz de ne kadar salavat getirebiliyorsak, bizi bir parça istikâmette tutan başlıca faktörlerden biri.

Şimdi, neden Medine, Mekke’den daha eftal?

Dünya üzerindeki en eftal yer, Medine. Neden? Allah’ın Habib’i orda. “Seni yaratmayacak olsaydım, alemleri yaratmazdım.” diyor. Alemler onun için yaratılıyor. Bundan daha hayırlı bir şey olabilir mi?

İkincisi Mekke’dir. Sonrada, Şam gelir. Şam, Mahkeme-i Kübra’nın merkezi. Ama bu devirde kaçta kaçı… Onun için, Cenab-ı Hakk, Hz. Adem’e “100 kişi’nin 99’u ateşin hakkı.” diyor.

Bugün ticaret hayatına bakıyorsun. Yalan, dolan, yemin vs. Ne yapacak? Sana bir mal kakalayacak. Peygamber diyor ki; “Bizi aldatan bizden değildir.” Şu tehtide bak! “Bizi aldatan cemaatimize gelmesin.” diyor.  Nerdeeee!… Kaçta kaçında kalmış? Esnafta ara ki bulasın. İşte, böyle bir dönemde, istikâmette giden ötelerde ağa olur ağa. İmânı taşımanın, avuçta kor taşımaya eşit bir dönem.  Müminsen, yobaz görünüyorsun. Teşhir etme, içki içme, kumar oynama, zina yapma çağdaşlık… Şeytan onun için emekliye çıktı zaten. “Benden hızlıları yetişti” diyor. Kurdu tahtını suların üzerine saltanat sürüyor.

Bir mümin her namazdan sonra, “Ya Rabbi, şeytanın şerrinden koru bizi, bunlardan sana sığınıyorum” deyip, üç tane salavat getirmesi lazımdır. Şeytanın fink atmadığı yer kalmamıştır. Camiler ve zikir meclislerinin dışında, şeytan her yere hakim olmuştur.

PEYGAMBERİMİZE GELİP KOCASINDAN BOŞANMAK İSTEYEN  KADIN!

Peygamberimize bir gün bir kadın geldi. “Ya Resullulah, ben kocamla kaç senedir çok mutlu bir hayat yaşıyorum, beni boşa” dedi. Peygamberimiz:

“Daha ne istiyorsun?”

“Ya Resullulah, kırk senedir bunun başına bela gelmedi. Bunu Allah sevmiyor. Ben böyle bir adama kadınlık yapmaktan ar ederim” dedi.

“Doğru söylüyorsun. Çağırın kocasını” dedi.

Adam gelirken yolda düştü, ayağını kırdı. Kadın:

“Hah tamam, vazgeçtim. Ya Resullulah, Allah’ın selamı geldi” dedi.

Her türlü lütuf, her türlü nimet bize ulaşınca, Ya Rabbi ne güzel oldu. Böyle bir şey olunca, güzel olmadı mı yani?  Terazinin öbür gözüne hiçbir şey konmasın mı? Bir “Hu” çekersin düştüğün zaman; “Ya Rabbi, sen vuruncada ne güzel vuruyorsun!” dersin olur biter. Gerçek ümmet olanın, ötede cehennemi yok. Bu ümmet torpilli çünkü!… Gerçek mümin olanın, bütün cezası bu dünyada. Varlık, yokluk, karı dırdırı vs. vs. vs. hepsi böyle cezalarla cehennemi ödüyor.

Hadis-i şerifte; “Bir sineğin, bir mümini rahatsız etmesi, cehennem azabındandır” diyor.

Allahuteâla’nın yarattığı ümmetler arasındaki en hayırlı ümmettir, bu ümmet. En hayırlı, en büyük Peygamber Resullulah (s.a.v.) Efendimizdir. Ve en seçkin ümmette, onun ümmetidir. Mümin gibi yaşadın mı? Elini, kolunu sallaya-sallaya git öteye.

Onun için Peygamberimiz; “Bir müminin dünyadaki en büyük ödülü ölmektir” diyor. Hele, bu toplum içinde yaşarsa, ağadır ağa. Bir bilseler, bir bilseler neler kazanıyorlar, hele ki böyle geceler…

“Kahhar” esması, birinci seyr-i sulüktür. “Kahhar” esmâsından ne istiyorsun Allah’tan? Kahır istiyorsun. Bu devirde, kahır çok olduğu için onu bizim cemaatimizden ben kaldırdım. Zaten, bu yaşadığımız dönemde yeterince var o. Var olan şeyi daha çok istemenin de bir esprisi olmaz. Sizin gönlünüze bağlı bir olay. Yeterli kahrın varsa; “Ya Rabbi, bana bu yetiyor” dersin. Onun yerine başka bir esmayı yüz defa daha çekersin. Çünkü; ben “Kahhar” esmasını çektiğim dönemlerde hassasiyetle takip ettim. Biraz benim çekeceğim yükten fazlaya geliyordu. Bu esmayı kestim, baktım benim çekeceğim dozda kaldı. Biz, burada çok kalmayalım. Büyük velilerden sayılır “Kahhar” esmasını hakkıyla geçen.

Biz daha ileri gidelim; Fenafillah’a, Bekabillah’a, Zühd’e …

#Kahhar #Esma #Esmaulhusna #Esmaülhüsna #Mekke #Şam  #Medine #Allahınisimleri #Allah #Sohbet #nefis #nefs #boşanmakistemedesebeb#salavat #salavatınfazileti #AliSeyyidEfendi

 

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız