NAMAZ SONRASI TESBİHAT ( TESBİH ) NASIL YAPILIR ?

0
2163

NAMAZ SONRASI TESBİHAT (TESBİH) NASIL YAPILIR?

    Her farz namazdan sonra  “Ayetel Kürsü” okunur.

    Farz namazdan  sonraAllahümme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram” denilerek son sünnet kılınır.

    Namazın tamamı bitirdikten sonraki tesbihat şöyle yapılır;

    “Alâ Rasulina salavat diyerek ardından  “Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammedşeklinde  “Salavat” getirilir.

    “Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim”

     Subhanalah ( 10 & 33 defa )

     Elhamdulillah ( 10 & 33 defa )

     Allahu Ekber ( 10 & 33 defa )

    “Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehu`l-mulku ve lehu`l-hamdu  yuhyi ve yumuti  ve huve alâ kulli şey`in kadîr Vema erselnake ala  rahmeten lil alemin

    “Lilla el Fatiha denilir.

    Eller omuz hizasında resimde ki gibi kaldırılır.

   Önce, “Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed” şeklinde  “Salavat” getirilir. “Euzü besmele” çekilerek “Fatiha Suresi” okunur. Daha  sonra istenildiği gibi “DUA” edilir. Dua bitiminde de “Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed” şeklinde  “Salavat” getirilmesi gerekir. Çünkü; Resullulah (s.a.v.) Efendimiz buyuruyor ki, “İki Salavat arasında kalan dua kabul olur.”

   Böylece tesbihat sona erer.

TESBİHATTA OKUNAN DUA ZİKİRLERİN ANLAMLARI
     AYETEL KÜRSÜ

    Anlamı: “Allah, O’ndan başka ilah yoktur; O, Hayy’dır, Kayyum’dur. Kendisine ne uyku gelir ne de uyuklama. Göklerde ve yerdekilerin hepsi O’nundur. İzni olmadan o’nun katında kim şefaat edebilir? O, kullarının yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. (O’na hiçbir şey gizli kalmaz.) O’nun bildirdiklerinin dışında insanlar O’nun ilminden hiçbir şeyi tam olarak bilemezler. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine alır, onları koruyup gözetmek kendisine zor gelmez. O, yücedir, büyüktür”

    “Alâ Rasulina salavat”

    Anlamı: Peygamberimiz üzerine salavat getirin anlamındadır.

    “Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim.”

    Anlamı: “Allah’ı bütün noksan sıfatlardan tanzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah’adır. Allah’tan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah’tır.”

    “Subhanallah”

    Anlamı: Allah noksanlardan uzaktır, kemal sıfatlarla muttasıf (sıfatlanmış) tır.

   “Elhamdulillah”

    Anlamı: Hamd (şükür) Allah’adır

    “Allahu Ekber”

    Anlamı: Allah en büyüktür.

    “Lâ ilâhe illâllahu vahdehû lâ şerike leh. Lehu`l-mulku ve lehu`l-hamdu  yuhyi ve yumuti  ve huve alâ kulli şey`in kadîr.”

    Anlamı: “Allahuteala’dan başka ilah yoktur, tek ilah sadece O’dur, ortağı da yoktur, bütün mülk O’na aittir. Bütün hamdü senalar O’nadır, her şeye kadirdir.”

#namazdansonraokunacaklar #tesbihat #namazdansonratesbihat #AyetelKursi #Salavat #ibadet #namaz ##ikisalavatarasıokunandua #namazduası #dua #makbultesbih

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız