MEVLİTE İBADET DİYEN ŞİRKE YAKIN GÜNAH İŞLER – İNSANA İLİMDEN AZ ŞEY VERİLDİ

0
174

Mevlite ibadet diyen nerdeyse şirke yakın günah işlemiş olur. Ha burada okuduğu kaside, ha mevlit hiçbir farkı yok. Adam, “Mevlit okutuyorum” diyor, yani “Kuran okutuyorum” diyemiyor, mevlite, Kuran’ın önüne alıyor. İşte Peygamberimizin; “Benim ümmetim puta tapmaz ama onlar için gizli şirkten korkarım” dediği konular. Bunlara az öncede biraz değindik. Peygamberimizin methiyesidir, kaside, başka bir şey değildir.

Ama halkın gözünde ayyuka çıkarılıyor. Belki sevap getirir ama ibadet değil. Arada okunan Kuran, arada okunan salat-u selamlar, bunların getirisi çok. Mevlit farz değil, vacip değil, sünnet değil hiçbir şey değil, şimdi biz burada kaside okusak da olur, okumasak da olur? Bir tane okusak da olur, on tane okusak da olur? Onun bir mecburiyeti yok ki, ama zikir farz. Şeriatın sekiz hükmüne giren hiçbir şey değil mevlit. Toplan şurada on tane kaside oku, arada zikir, arada Kuran; işte sana güzel bir zengin gece.

Süleyman Çelebi kaside yazmışta ondan başkası yazamıyor mu? Öyle bir şey olur mu? Ama işte insanlara böyle yerleşmiş. Bu bidat. “Bidat ehli cehennem köpeğidir” diyor Efendimiz.  Bu kadar tehlikeli bir şey. Mevlit okutursun ama bilirsin kaside olduğunu, bir kasideye kaside gözüyle bakacağız, Kuran’a Kuran gözüyle, zikre zikir gözüyle bakacaksın her şeyin hakkı ayrı.

“Süleyman Çelebi’ye karşıyız ve mevlit okunmasın” demiyoruz, tamam insana bir coşku, bir aşk sevgi verir, bir şey verir ama kasidedir yani neticede bir ayet değildir, bir hadis değildir. Bunun farkına varmamız lazım niye okumadın demezler sana, niye okudun da demezler.  Mübah olan bir şeydir, su içmek gibi, yürümek gibi, yani bunun bir mecburiyeti yok yapmaya da yapmamaya da…

Şeriatte tedbir vardır, tarikatta tedbir değil; tevekkül vardır. Allah’a tevekkül edersin biter, “Hasbunallahu ve ni’mel vekil” samimi olarak yeter, tedbir yok, ama bir üstada bakarsın, Hakikat’ta sen gör neler oluyor, bir adım daha atarsın Marifetullah’ta, esas “Aşkullah” dediğimiz şey, Marifetullah’tan sonra başlar, aşktan esas tat zevk almaya orda başlar. Ondan ötelerde bir hal var, o zevk almak menfaat sayılır, seni tökezletir, ondan ötede bir yol var, Allah rızası dahi engeldir, bir çıkar kabul edilir, o hiçbir şeyi gözetmeden Allah’ı Allah olduğu için ibadet etmek, zikretmek, sadece Allah olduğu için hiçbir karşılık rızayı bile beklemeden…

Tabi yol gittikçe incelir, şeriatteki bir çok hal tarikatta günah sayılır, tarikattaki birçok hal hakikatte günah sayılır, hakikatteki bir çok hal marifettullahta günah sayılır, yani her kemalâtta, her tekamülde yeni bir revizyona giriyorsun, yoksa kemalât kazanmak, insan-ı kamil olmak kolay iş mi?

Bilmediğimizi koysalar başımız arşa dayanır. Allahuteâlâ insana ilimden az şey verdiğini söylüyor. İnsana ilimden çok şey verilmemiş. Benim hep hayret ettiğim bir şey vardı. Ya Rabbi sen ne kadar büyüksün. Bir “Kün” emrin ile bir “Ol” emrin ile bu âlemleri yaratıyorsun. Mükevanatı  düşünüyorum, şurada  saniyede ulaşan yıldızla, dünya arasında elli  milyon ışık yılı var, güneş gibi, bizim güneşimiz; dokuz yüz bin kilometre süratle gece gündüz yol alır, galaksinin en küçük noktasında iki yüz yetmiş milyon senede bir turu tamamlar ki, senin için bunlar bile oyuncakken, bizim gibi bu kadar küçük, basit, yaramaz böceklerle muhatap olmuşsun, ben buna hep şaşıyorum.   Biz neyiz ki? Seninle muhatap olacağız, işte insanın gönlü var, Allahuteâlâ’nın muhatap olmasının nedeni bu, gönlü var insanın. Demek ki temizlemiş bir gönül, fevkalade değer ihtiva ediyor. Yoksa biz neyiz ya! Allah bize adam yolluyor, elçi yolluyor, Kur’an yolluyor, kitap yolluyor, Cebrail yolluyor neyiz biz? Bizim cürmümüz ne, gücümüz ne, bildiğimiz ne,  bilgimiz ne, ilmimiz ne?

Ama insan gönlü Kâbe’den büyük, Allah’ın Arş’ından da, yoksa insan çok önemli değil. Neyi nerede ararsan gönülde ara, Allahuteâlâ’nın Arş’ından da daha muazzam bir varlık insan gönlü,  Allahuteâlâ’nın lütfu… Yoksa Allah o kadar muhteşem ki; “Ve lem yekün lehu küfüven Ehad.” Eşi benzeri yok. “Eşi benzeri yok” kelimesini şerh etsem, bin yıl anlatmak lazım, yine yetmez.

Allah’ın eşi benzeri yoktur ama iki kelime bunu ifade edebilir mi mümkün mü?

#mevlut #mevlit

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız