KABUL OLUNAN MAKBUL DUA NASIL YAPILIR?

0
626

KABUL OLUNAN MAKBUL DUA NASIL YAPILIR ?

   Resullulah (s.a.v.) Efendimiz bir  hadis-i şerifte; O öyle bir duadır ki mutlak kabul olur diye buyurdu. Ashap; O nasıl duadır, Ya Resullulah diye sorunca. “Günahsız bir ağızdan yapılan duadır diye buyurdu.  Ashap Ya Resullallah, hepimizin günahları var diye endişelince,  Resullullah (s.a.v.) Efendimiz; Bu dua bir müminin başka bir mümin için yaptığı duadır” dedi.  Ayrıca Allah’ın Resülü; Dua müminin silahıdır diyor.  Öyleyse bizde ümmeti Muhammed olarak çokça dua edelim, ilk kıblemiz olan Mescidi Aksa ve bulunduğu mübarek topraklar için.

   Resullullah (s.a.v.) Efendimiz; Dua ederken ellerinizi omuz hizasında kaldırınbuyurmaktadır. Öncelikle  ellerimizi doğru bir şekilde kaldırmalıyız. Sonra duamızın başında ve bitiminde mutlaka salavat getirmeliyiz. Çünkü; Resullulah (s.a.v.) Efendimiz başka bir hadis-i şerifte; Bir duanın kabulünü istiyorsanız, iki salavat arasına koyun buyurmaktadır. Salavatı Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed şeklinde getirmemiz daha eftaldir. Ve ala ali diye Resullulah (s.a.v.) in Ehlibeyt’ine de salavat getirilmez ise salavat eksik kalır. Salavat duayı Mevla’mıza taşıyan kargo gibidir. Mutlaka duamızın başında ve sonunda salavat getirmeliyiz. Şöyle düşünelim, bir resmi daireye dilekçe göndersek  tarih , isim, imza en ufak bir eksik olsa, dilekçemiz kayda bile sokulmaz. Bizim alemlerin Rabbine ihtiyacımızı bildiren dilekçe olan duamız eksik olsa, muradımız hasıl olur mu bir düşünelim!

   Yağmur duasına çıktıklarında etraftakiler Hz. Ömer’in sürekli tövbe ettiğini işittiler. Dayanamayarak, Ya Emiril, müminin, biz yağmur duasına çıktık, sense  tövbe ediyorsun diye sordular. İyi de ben Allah’ın ihsan kapısını çalıyorum diye cevap verdi Hz. Ömer.

   Salavat getirdikten sonra; Estağfirullah el azim, estağfirullah el azim diye   biraz tövbe istiğfar etmeliyiz. 

   Ardından Alemlerin Rabbi olan Cenab-ı Hakkın; Ben’i çokça zikredin buyruğunu yerini getirip, biraz zikir yapıp ardından  dua etmeliyiz. Ancak dua ederken, mümin anne babamıza tüm müminlere mutlaka duamızda yer vermeliyiz. Sonra meşru olan her türlü muradımızı Allah’tan dileyip, her türlü sıkıntımız için Mevla’mızdan yardım dileyebiliriz. Duamız bitince duamızın başındaki gibi Allahümme salli ala Seyyidina Muhammedin ve ala ali Seyyidina Muhammed diyerek duamızı bitirebiliriz.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız