İŞ ORTAKLARININ HALİ NASIL OLMALI? “YA RABBİ, VERME ARTIK” DİYEN PEYGAMBER KİMDİ? ŞÜKÜR VE HAMD ARASI FARKI BİLİYOR MUSUNUZ? BİRGÜN OLSUN DEDİK Mİ?

0
272

İŞ ORTAKLARININ HALİ NASIL OLMALI?

Fikrine şeytani şeyler karıştırdığın an bitti. Bakın ben bunu yıllarca denemişim. Bak yıllarca kader birliği yapılan kişiler tek beden gibi olmalı. Bu olmadığı an iş bitiyor. Sen ben olacaksın, ben sen olacağım. Birbirimize en iyi, en güzeli, en böyle helalini temenni edeceğiz. Bir çelişki bak, bu çelişki aklı maaştan gelir, akl-ı maaddan gelmez. Akl-ı maaşa zaten şeytan karışır, o iş için hiç uğraşma artık. Terk et onu, yüzüstü bırak. Gelmez çünkü arkası gelmez. 1000 tane engel çıkar. Bir torna dükkânı aç, 2 ortak- 3 ortak. Birinin aklı çelişmeye başlasın, o işten hayır gelmez arkadaşlar. İş tersine döner. Zarar etmeye başlar. Kira ödenmez, müşteri gelmez, olur da olur gider. Her işte birden fazla kişi iş yapıyor ise tek beden gibi olacak, dürüst olacak. Hepsi birbiri için hayrı temenni edecek. O edilmediği an, zaten o iş bitti! Yani bunlar gözümüzün görmediği kurallar. Allahuteala âlemleri sisteminize ederken koyduğu kurallar, bu kurallar. Bunlar Kıyamet’e kadar hükmünü sürer. Kesinlikle, Kıyamet’e kadar devam eder. Yani; her şey elimizin tuttuğu gözümüzün gördüğü değil! Bununla sınırlı değil yani! Onun ötesinde çok daha fazlası var! Bunun için bütün Allah dostları diyor ki; “Niyet hayırsa akıbet de hayır olur.” Niyete abidik gubidik karıştığı an, akıbet hayır olmuyor kesinlikle!

Onun için Allah razı olsun. Dünya ahiretin tarlasıdır, burada kazanacağız. Yani Allah’ın rızasını da burada kazanacağız. Cenneti de burada kazanacağız. Dünyada rahat yaşamak için tabi buna gönül vermemek kaydıyla! Yani ehli dünya olmamak kaydıyla!

ŞÜKÜR VE HAMD ARASI FARKI BİLİYOR MUSUNUZ? “YA RABBİ, VERME ARTIK” DİYEN PEYGAMBER KİMDİ?

Dünyadaki geçimini de burada kazanacaksın. Dünya ahiretin tarlası! Allah her türlü nimeti buraya saçmış, yaymış hepsi var ama şükür yok! Bu sefer zorluk var şükür olmayan yerde zorluk var. Hadis-i şerifte diyor ki; “Şükür bir şeyi ziyadeleştirir.” Az paraya çok şükret bak, onun betine bereketine, ummadığın yerlerden de gelmeye başlar. “Ya bu mu!” dedin mi, o daha da küçülür. İkram Allah’ın, kul sebeptir. Bir tenceredeki kepçe kalkıp da senin tasına yemek koyar mı? Mutlaka kepçeyi tutan bir el var. Sana veren kepçedir, onu tutan Allah’tır. Veren Allah’tır şükredeceksin.

Güzel olan her şeye, çok şükür edeceksin ki, o güzellikler çoğalsın. Nimete çok şükret, nimet çoğalsın. Sakın hastalığa şükretme! Hastalık çoğalır. Kazaya belaya şükretme! Bir kaza daha yaparsın. Hoş olmayan şeylere, “Hamd” var. Allah’tan geleni kabullenmek. Yani Allah’ın kaza ve kaderine Rıza göstermek ama şükür öyle değil, şükür ziyadeleştiriyor.

İbrahim (a.s.) malını koyacak yer bulamıyordu. “Ya Rabbi, verme artık. Ne yapayım nereye koyayım?” Allah’ta diyordu ki; “Ya İbrahim, sen şükredenlerdensin. Sen şükret vereceğim. Ben sana vereceğim,” diyordu. Evet, “Elhamdülillah” demeyi bile unuturuz, sofradan kalkarız. E ondan sonra deriz ki, “İş bulamadık, para alamadıK vs. vs. olmadı! der, Allah’a iftira atarız!

BİRGÜN OLSUN DEDİK Mİ?

Ya kardeşim, sen üzerine düşeni yaptın mı? “Elhamdülillahi Rabbil Alemin” dedin mi? Defalarca diyeceksin bunu. Teşekkür edeceksin. Bir insandan bir iyilik görüyorsunda bin defa teşekkür ediyorsun. Neden Allah’tan her zaman iyilik görüp, neden teşekkür etmiyorsun ki!

Allah’a bir gün ellerimizi açıp da Allah’a; “Ya Rabbi hakkını helal et!” dedik mi? Bu kadar hakkı var Allah’ın, demedik. Karımıza deriz, “Hakkını helal et!” diye, yemek yaptın, falan yaptın. Seni Yaradan’a demeyiz ama! Bak insanın hoş olmayan huylarına bak. Sen Yaradan’ı karından da, çocuğundan da, parandan da, pulundan da, canından da hepsinden çok seveceksin evvela. Ha, O sevmedikçe, sen sevemezsin. Sen kendini o hale getirirsen, O seni sevmeye başlar. Gene sende bir şeyler var. Sen arındıkça, Allah’ın sevgisi çoğalacak sana, senin sevgin de çoğalacak O’na. Yani; sen de hiçbir şey yok değil. Ya sen robot değilsin.

#niyet #ikram #Allah #şukur #şükür #sukur #hamd #Elhamdülillah #ElhamdülillahiRabbilAlemin

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız