CENÂB-I HAKTAN İSTEYİN

0
376

   Bu hadis-i şerifin ehemmiyeti çok büyüktür. “Kulum benden isterse veririm, istemezse gazap ederim.” nefis Yarabbi hadi bakalım göster kendini, hadi bakalım göster bakarım, hadi bakalım göster kendini… Bu sefer bıkkınlık usanç geliyor…

   Ee hani verecektin diye vaat ediyorsun, hem vermiyorsun diyoruz kendi kendimize. Bu çok yanlış, çok yanlış… Bak kendisi söylüyor, Allah Haşa yapmayacağı şeyi söylemez,“Kulum benden isterse veririm, istemezse gazap ederim.” diyor. “Benden ümidini kesen müminden, benden ümit var olan kafir daha hayırlıdır.” diyor. Bak şimdi ümit kesmenin de ne kadar yanlış olduğunu anlıyoruz.

   Yahu dur bakalım, şunu gördün al bakalım kulum, bunu gördün al bakalım kulum, bu onun şanına yakışmaz ki zaten. Şimdi bakın burada çok ince bir nokta var. Dünyanın 1000 yılı Allah’ ın bir günü diyoruz.

   Biz Allah’ tan istedik veya ister göründük yani sen bilirsin gene dedik. Ne oldu bir yıl oldu Allah’ ın zamana göre bir saniye değil ki bu, 1. Madde. 2. Madde Allah mümine hemen vermiyor.

   Peygamber Salat-ü Selam Efendimiz diyor ki bir hadis-i şeriflerinde:

  “Mümin Allah’ tan bir talebi olduğu zaman meleklere der ki biraz verme, biraz geciktir. Allah’ ın birazı bizim ömrümüzden fazla. Verme biraz, yalvarsın. Ben onun sesini duymak istiyorum, kafir ise istedi mi hemen ver defet bunu, buradan kapımdan, ben bunu duymak istemiyorum” diyor. Bunu Peygamberimiz haber veriyor bunları bile bile; bu olmadı, olmayacak zaten bu!

   Böyle olacak çünkü. “Kim ki benden isterse veririm istemeyene de gazabımı indiririm.” Allah’ tan istememek günahlardan. Kıt kanaat geçiniyoruz ya öyle gideriz demek günahlardan. İşte kendisi diyor Allahuteâla’ nın ben söylemiyorum kim ki benden isterse veririm, istemeyene de gazap ederim. Yani Allah’ tan istemek ibadetin önemli bir kısmı. Burada ne oluyor? O Rab oluyor, O veren oluyor, O cömert oluyor, O himmet sahibi oluyor, O merhamet sahibi oluyor,O lütuf sahibi oluyor, O kerem sahibi oluyor. Alan el veren elden hayırlı. O nun eli her zaman hayırlı. Bir çok şeyin ifade şekli açığa çıkıyor buna istinaden hangimiz beş vakit namazdan sonra yap bir kıyak diyoruz, diyor muyuz? İşte bu yanlış bu suç hatta bizde ediyoruz, Ahmet’ e, Mehmet’ e ver ama bana da sen bilirsin verir misin vermez misin diyoruz. Öyle değil, “Sen benim Rabbimsin, ben senden istiyorum.”

   Şeyh Muhittin Arabi Hazretleri’ nin babası gelmiş Abdulkadir Geylani hazretlerine. Ve demiş “Bana demiş bir erkek evlat lazım.”

    Abdulkadir Geylani Hazretleri “Allah’ tan iste!” demiş.

    “Vallahi sen kimden istersen iste ben, senden istiyorum” demiş.

  “Ben senin kimden isteyeceğini ben bilmem” demiş “ama ben sana geldim, senden istiyorum.”

   “Be mübarek Allah’ tan iste”,  “Hayır!” demiş, “ben senden istiyorum.”

    Bir daha demiş “Allah’ tan iste”,

   “Ben senden istiyorum” demiş. Hazret bakıyor Levh’ e,  öyle yaratılacak bir adam yok! Allah Levh’ ine bakıyor, dönüp  adama bakıyor; perişan olmuş, üç aylık yoldan, Endülüs’ ten gelmiş. Bir daha bakıyor yok… Bir daha bakıyor, ona acıyor bir daha bakıyor. Dayanamıyor şöyle “Vallahi” diyor “Sen’ den koparıp alıyorum” Allah’ a yok ama “Yarat!” diyor, “Yarat artık.”

   Çok perişan bir adam. Allah’ a nazı geçiyor, duasını kabul ediyor, eli havadayken “Gel!” diyor “sırtını sırtıma daya.”

  Adam dayayınca bir  enerjinin aktığını hissediyor. Döndüğü gecede Muhittin Arabi Hazretleri ne hamile kalıyor annesi. Onun için manevi evladıdır derler, Muhittin Arabi hazretleri Abdulkadir Geylani hazretlerinin. Şimdi bak Adam’daki Azme bak, “Sen kimden istersen iste!” diyor. Bu lafla Allah dostu olduğunu biliyor, “Sen alırsın ben alamam, ben sana geldim, sen ne yaparsan yap, nerden koparırsan kopar ama benim hacetimi gör” diyor. Allah’ tan da böyle istemek lazım işte biz bunu yapmıyoruz bunu yapmamakta ayriyeten bir yanlış.

   “Rabbena Atina fiddünya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kına azabennar.” O da çoğu zaman kalp yad ellerde! Böyle değil, samimi olacak. “Ya Rabbim sen yaratansın, sen güçlüsün, sen zenginsin, Ganisin.” Yani işte demiyoruz demek lazım “Bizim başka el açacağımız yok ki!” Ama biz istiyoruz ki hemen olsun. Aceleciyiz.

   “Eğer benim şiarımda  acelecilik olsaydı” diyor bir hadisi kuts-i de Cenab-ı Hak “Suç işleyen kulu cezalandırırdım, bir haftada kimse kalmazdı” diyor. Acelecilik şeytandandır! Böyle değil işte, Allah’ ın yasaları! Allah’ ın acelesi yok! Allah’ ın sabrına sabretmekte her baba yiğidin harcı değildir.

   Cenab-ı Hakk’ ı peygamberler dahi hakkıyla  bilemiyorlar,  bilinmesi mümkün değil zaten.

   Şunu biliyoruz  Allahuteâlâ o kadar iyi ki,  iyilik kelimesi  onu ifade etmez. Diyor ki: “Kim ki beni zikrederse, hafi (sessiz) olarak ben onu hafi olarak zikrederim.” Şimdi Allah’ ın büyüklüğüne bak! Sen Allah’ ı zikrediyorsun o da seni zikrediyor. “Kim beni açık açığa  bir toplumun içinde zikrederse ben onu daha hayırlı bir toplumda açık olarak zikrederim.”

   Sen ben neyiz ki zikredilecek şu büyüklüğe bak. Allah’ ım ne kadar iyi biri. Bu kelimeler ifade edilebilir mi mümkün mü? Alemleri yaratan ki onun zikredeni zikrediyor ve bi yerde tembihliyor “Habibime salavat getirin, bende getiriyorum” diyor. Ne dehşetli kelime bu…

   Şimdi gel anla onun cömertliğini, büyüklüğünü. Bir anlamaya uğraşın. İnsanın aklı, havsalı almıyor o kadar yüce bir Allah ki, onu tahayyül etmek çok zor. “Zikredeni zikrederim” diyor “Zakir, zikreden benim yol arkadaşım gibidir” diyor. “Veliler benim dostlarımdır” diyor. Şimdi Mümine, dervişe, veliye verilen değeri düşün! Hangi akıl, havsala  alır. Hepimizin dertleri bu değil, para, senin inşaat’ın yarım kalıyor, benim mazotun bitiyor, onun karısının mantosu eksik… Dünya bu zaten, başka bir şey değil ki! Allah verecek, mutlaka ama Allah’ ın bir günü dünyanın 1000 yılı olduğuna göre, bizim 1 sene 1,5 sene ya da 6 aylık bir zamanımız saniye bile değil.

    Öyle olunca o kuts-i hadis ister istemez gündeme geliyor.“Kim ki benden isterse veririm, kim ki istemezse gazap ederim.” diyor. İşte biz istemediğimiz için bu hallere düşüyoruz. Demek istediğim bu, biz adam gibi istemiyoruz, Allah’ ın gazabına uğruyoruz. Adam gibi istiycez.“Ya Rabbi, sen her şeyin sahibisin…” Bir kere vermedi diye küsmücez. Kimisi küser. “Ben sana alındım” der. Ya sen kime alınıyorsun, kime delikanlılık taslıyorsun, kime kafa tutuyorsun? Sen hep eyvallah diyeceksin. Vermedi mi yine isteyeceksin.“Yarabbi ben dilenciyim kapında,  bak avucumu açtım, boş çevirme beni.” Ben bile kapıma bir dilenci gelse boş çevirmiyorum ki, ben kul iken boş çevirmiyorsam senin şanına bu avuca bir şey koymak düşer.

   Mevlana’ nın dediği gibi “Şöyle koy bakalım bir şey” diyecen. Ya böyle samimi istiycen Allah ‘tan. Biz bunu yapmıyoruz, gazap ediliyoruz… “Kim ki benden isterse veririm, istemezse gazab ederim”  diyor.

    Salat-u Selam Efendimizin bir hadisi aklıma geldi. “Her nefsin bir himmeti, bir de gayreti var.” diyor. İşte Allah’ tan istemek himmet kısmı, Allah’ a ibadet etmek, himmet kısmı, Allah ‘ı sevmek himmet kısmı, Resulullah’ı sevmek himmet kısmı. “Rabbena Atina fiddünya haseneh” yani dünyanın hasene kısmının tamamı himmet kısmı.

    Ne diyor Salat-u Selam Efendimiz “Her nefsin bir himmeti, bir gayreti var.” Yapılan her türlü iyilik, ibadet, taat, ibadet deyince biz namazda oruçla zekat vs tabii biz sınırsız çiziyoruz. Bir güzel söz sadakadır. Selat-ü selam Efendimiz “Sabah namazını kılıp, işine gidip bütün gün çalıştığı aynen ibadet gibidir.” diyor bunu ben söylemiyorum Salat-ü Selam Efendimiz söylüyor, bir insan namazı kıldıktan sonra abdesti ne kadar muhafaza ederse. Eğer o abdesti muhafaza ettiği donemde, gıybet etmiyorsa, birine sövüp saymıyorsa, birinin namusuna bakıp kalbinden ıvır zıvır geçirmiyorsa, konuştuğunu hayır konuşuyorsa,  “o namazın devamı gibi ecir alır” diyor. Bunlar bu hadisin hep himmet kısmına giriyor işte biz o hadisin himmet kısmına samimi olarak sarıldığımız zaman güncel hayatımızda namaz kılınıyor, işe gidiliyor, o sevaplar alınıyor ama bundan haberimiz yok. Tabii bunlar kaydediliyor ve bu sevaplar Allah katında büyütülüyor. Allah’ ımız çok cömert.

   Şöyle ki bugün nasıl bir fidan dikiyorsun, yıllar içinde koca ağaç oluyorsa, Allahuteâla’ nın katında yükselen her hayır, hasene, Cenab-ı Hak sanki ekilmiş fidan gibi durmadan büyütüyor, büyütüyor, büyütüyor ne hale geliyor. Hadis-i şerifte ne diyor “Kul Sübhanallah” dese samimi olarak, yerle gök arası sevap getirir.” Subhanallah çok büyük zikirlerdendir. Şimdi burada himmet kısmını, amelleri göz önüne getirdiğimiz zaman, burada bizim iki tane çok büyük eksiğimiz oluyor. Biri tevekkül, biri de dua istemek. Bu ikisinden uzağız. Biz hep nefsimize emekli maaşı alıyoruz yetmiyor 3 gün çalışsak mı? Şunu yanında çalışalım da bir ek gelir olur veya başka güncel bir iş yapalım da, falanın fayansını  yapayım da, oradan bir de ek gelir gelsin vs. bunlar var. Bunlar nefsin ikinci kısmı, gayret kısmına giriyor.

   Himmet kısmından ayrıldı, niçin? Tevekkül edilmedi. Orada niçin Yaradan’ dan istenmedi?  “İstemeyene gazap ederim” diyor! Biz dedik  “dervişiz, zikir fikir ibadet yaraşır, yaradan iyi kötü bir ekmek  vermiş bize.”

  Peygamber Efendimiz öyle demiyor ki! “Benim dönemimde ashabım içinde fakirlik saadettir ama ahir zaman ümmeti için zenginlik saadettir.” Bir çorba, bir hırka devri değilse biz ne yapacağız? Bizi Yaradan’ dan istiyecez. Bıkmadan, alınmadan kırılmadan darılmadan… Bir çoğu  namazı tavırla kılar! Bunlar yanlış. Allahuteâlâ hiç bir mümini boş çevirmez ama bir zamana yayar. Bizim için bu uzundur ama onun için kısadır ve belki de o zaman da bizim bilmediğimiz bin türlü hikmet, hayır gizlidir, biz göremeyiz.

   Diğer bir ibadet de “dua ibadettir” diyor. “Yaradan’ a açılan el duadır.” diyor. “Omuz hizasına kalkan el duadır.”diyor. Hiçbir şey söylenmesen dua için açıldı. Avucuna bir şey konulacaksa omuz hizasına kaldır Yaradan’ a elleri… İslam’ da ruhbanlığa yer yok.

    “Ya Rabbi ben elimi sana açtım koy avucuma bir şey ne koycaksan.”  Biz bunu yapma da geciktik. “İstemeyene gazap ederim” diyor. Üstüne basa basa söylüyorum… Biz cemiyetler olarak bu tehdite mazhar olduk. Sen ben o değil. Şimdi bakın, çok zengin bir baba düşünün,  Malı, mülkü var. Onun küçük oğlu gelip dese ki “Baba bana 100  lira, 50 lira  ver.” Baba da cömert bir baba. O adam üzülür mü, sevinir mi, ne yapar? Seve seve verir, avucuna koyar, var zaten gani. Bu bir misal. Cenab-ı Hak baba değildir. Baba, oğul, kutsal ruh bunlar şirk ehli oldu. Allah çok zengin, çok cömert, merhametli, kullarını çok seviyor. Bu kadar merhametli iken açılan el boş dönmez ama Allah da elini indirmeden avucuna koyacak da değil yani. Bu iki şeyin bilincinde olacağız istemede ısrarcı olacağız.

   Azmi Baba ne diyor?

   Bilirsin ben kulum, sen Sultanımsın

   Dilde zikrim, kalbimde tercümanımsın.

   İşte bu şuurla, bu çok samimi bir şuur ama bu şuura ulaşınca da Allahuteâlâ ‘ya diyor ki:     “Degil yedi cehenem, yüzbin cehennemin olsa korkmam birinden Rahman ismi nazil değil mi senden?”

   Nasıl diyeyim adam Allah’ a yaklaşmayı biliyor ve Allah’ a söylemeyi biliyor “Rahman ismi nazil değil mi senden” diyor. Rahman’sın işte, o samimiyeti bulup… Allahuteâlâ’ da diyor ki Musa (a.s.)’a kuts-i hadiste:

  “Ya Musa! Atının torbasına koyacağın arpayı dahi benden iste.” diyor. Benden iste, başkasından isteme diyor. İşte biz bu şuuru kaybettik, uzun yıllar belki babalarımız kaybetti, belki dedelerimiz kaybetti. Onlar kaybettiği için de öyle bir örf adet anane bize ulaşmadı. Ne oldu bizdede bu geçmiştekiler  gibi kayıpta kaldı, biz bu günlere geldik. Onun için inşallahu Rahman bundan sonra  hep beraber Rabbimizden adam gibi isteyeceğiz.

       “Yarabbi mülk senin”, Yunus öyle diyor;

       Mülk senindir Kerem kânı

       Kimsenin olmaz Allah’ ım”

    Bizimde olmayacak. Bırakta  biraz bekçiliğini yapalım, hamallığını yapalım, uğraşalım bir taraftan. Yani Allah yolunda kullanmak lazım. “Kim benden isterse veririm, kim benden istemezse ona gazap ederim.” Kuts-i hadis direk Allahuteâlâ’ nın kendisinden. Hakkaten de öyle. Geçmişimize bakalım, bu hadisin getirdiği mesaja uygun yaptık mı yani? Ben yapmadım şahsen, yapan varsa helal olsun. Benim aklıma bile gelmedi. Nasıl? Mutlaka alacağım! Nasıl hacı abiden 100 kağıt, 50 kağıt isteyip, alacağımdan emin isem, işte bu kadar güvenerek Allah’ tan istemek. Allah zengin, Gani, cömert niye vermesin ki! Bu şuurla istemiyoruz da ondan.

   “Bir şey de şüphe ederseniz o duayı hiç etmeyin.”diyor, bir de dua ederken diyor Salat Selam Efendimiz “Mutlaka kabul olacak inancı ile yapın. En ufak acaba gördün mü, o dua yerine ulaşmaz”. Bu kadarda samimi olmak gerek. Cenab-ı Hak yalnız dünya isteyene kızar, yalnız ahireti isteyene de kızar.

   Şimdi Allahuteâlâ’ nın orada kastettiği olay, biz size rızkınızı veriyoruz, siz sizi azdıracak ateşe götürecek şeyler istiyorsunuz, yalnız dünya isteyenlere söylüyorum.

   İsterken Allahuteâlâ’ dan yani mal mı istiyorsun, para mı istiyorsun, şifa mı istiyorsun, bir derdine çare mi istiyorsun, kiradan kurtulmak mı istiyorsun, mutlaka iki yönlü isteyeceksin. “Ya Rabbi bana bir helal bir rızık kapısı aç, yani bana bol verirsen senin yolunda harcamayı nasip et. Senin dinine, habibine, senin kitabına hizmeti nasip et.” İşte bitti dünya şerri. Ne oldu iki taraflı oldu. Allah yarın ibadetini senden istemiyor, benden de istemiyor ama biz yarın değil ta ileriki senenin rızkını istiyoruz.

   İşte bir şey isterken onun da muhasebesini yapacağız. Biz istiyoruz ne için istiyoruz? Müslüman kefereye boyun eğmesin diye istiyoruz. Nefsin için istersen bu işte hadisin ikinci kısmına muhatap olur.

#Allah’tanisteyin #dua #dinisohbet #SeyyidAliEfendi

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız