Cebrail (a.s.) Kimin Kılığında Gelirdi?

0
365

Hazreti Cebrail aleyhisselam Kur’ân’ı getiriyordu, ayet ayet. Şimdi tutsam sorsam size; Cebrail aleyhis selam hangi kılıkta geliyordu? Cebrail aleyhisselamın kendi haline gözükmesi mümkün değil, hiçbir insan dayanamaz.

Ve Peygamberimiz, ashabında çok değerli bir ashab vardı. Hazreti Dıhye. Hz. Cebrail hep Hz. Dıhye’nin kılığında gelirdi. Hatta, Peygamberimiz, bir gün birini ararken, ashaba sordu; “Falanı gördünüz mü?” “Hz. Dıhye gidiyordu o tarafa doğru, o gördü” dediler.

Bir gün Peygamber Efendimiz, torunlarıyla otururken Hz. Hasan ve Hüseyin küçük daha, onlara Hz. Dıhye kılığında, Hz. Cebrail aleyhisselam geldi. Peygamberimize selam verdi önüne oturdu. Hz. Hasan ve Hüseyin hemen koşarak gitti. Hazreti Cebrail ceplerini aramaya başladı, çünkü Hz. Dıhye aleyhisselam geldiği vakit, ceplerine yiyecek bir şey koyuyordu, onları alıştırmıştı. O yiyeceği almak için Dıhye’nin ceplerine bakar, onları alırdı, yerlerdi.

Cebrail onun kılığındaki geldi. Çocuklar, ceplerine baktılar bir şey yok! Bu sefer Hz. Peygamberimiz utandı; “Ya Cibril, Hz. Dıhye cebinde bir şey getirirdi. Seni, o sandılar” dedi. Bu sefer Cebrail utandı. “Bismillahi” dedi elini uzattı, cennetten bir salkım üzüm kopardı. Cebrail oturduğu yerden elini uzatıyor. Cennetten bir salkım üzüm koparıyor Hazreti Hasan’a. Bir daha uzatıyor, bir salkım daha koparıyor Hazreti Hüseyin’e veriyor. Cibril bu. Oturduğu yerden, dünyadan cennetteki üzümü koparıyor.

#Hz.Dihye #melek #dinisohbet  #Hz.Cebrail #Cebrail #SeyyidAliEfendi

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız