BUNDAN ÇOK ALLAH’I ÖZLEMİYORSAN – CENNETİN EN FAKİRİNE VERİLENLER – KIYAMETE DOĞRU CAMİLERİN DURUMU NASILDIR? “ÖLDÜĞÜMDE BAYRAM YAPIN”

0
685

BUNDAN ÇOK ALLAH’I ÖZLEMİYORSAN

“Her nefsin bir himmeti ve bir gayreti var” diyor salatu selam Efendimiz hadisi şeriflerinde. Himmet ve gayret. Çağımızda himmet, çok az insanlarda var, gerisi sadece gayrete yönelmiş. Bir insan; Allah sevgisini, Peygamber sevgisini, din sevgisini, mukaddesat sevgisini kesinkes tanımalı. Bütün sevgilerden evvel bunu bilmeli.

Ben Almanya’ya çalışmaya gittim. Türkiye’de güzel bir karım, güzel bir çocuğum var. Nasıl onları özlüyorsam, bundan çok Allah’ı özlemiyorsam bana yazıklar olsun. Ben Rabbimin varlığı ile iftihar ediyorum. “Böyle bir Rabbim var” diyorum. O; o kadar iyi biri ki, o kadar cömert biri ki, o kadar affeden biri ki. Ama biz O’nun kıymetini bilmiyoruz. Pervasızca…

Ya apaçık diyor; “Şeytan sizin düşmanınız. O sizi ateşe götürür buna uymayın.”

CENNETİN EN FAKİRİNE VERİLENLER

Cennetin en fakirine bu dünya kadar 40 yer veriyor Allah, 400 hanım veriyor. Bak en fakirine. Her hanımın 70.000 hizmetçisi var. Cennetin bir bağ kulübesinin hesabını yapmaya kalktım, dünya hesaplarına sığmadı.

Allahuteala hayret ediyor. “Ben sizin için öyle nimetler hazırladım ki…” diyor. Ama nerde, kime? 100 kişide birine. Hadisi şerifte yine diyor Peygamber Efendimiz; “Mahkeme-i Kübra’da Allah Adem’i çağırır. Bu insanlığın içinden ateşin hakkını ayır der” diyor. “Ya Rabbi, kaçta kaçıdır?” der Adem. Cenabı Hakk der ki; “%99.”

KIYAMET’E DOĞRU CAMİLERİN DURUMU NASILDIR? 

Git bir camiye akşam namazında 5 kişi var.  Şurada 300, 400 bin kişi yaşıyor. 5 kişi, 10 kişi var, 100 kişi yok. Onlarında hepsi mümin değil kendini mümin sanıyor. Ve diğer bir hadistede; “Kıyamet’e doğru, camiler tıklım tıklım dolar ama içlerinde iman etmiş tek kişi olmaz” diyor hadisi şerif. Niçin? Nefis tezkiyesi yok! O namazda ama nefis, orda, burada, vesvesede. Ki Allah’ın büyük tehdidi var o konuda ayeti kerimede tehdit ediyor; “Vay ki o gaflet içinde namaz kılanlara. Onlar ebedi ateşte kalıcılardır.”

Bu neye benziyor biliyor musun? Sen bana çok ciddi, çok önemli bir şey anlatırken, benim dönüp gitmeme benziyor. Allah’ın huzurunda, O’nu unutuyorsun vesvese ile gezerken, kabahat işlemiş oluyorsun, ya kabahat işlemek için namaza durulmaz, adam gibi, demin anlattığım gibi kılacağın zaman namazı bitir; “Vallahi billahi Allah ile konuştum de” doğrudur. O yemin kefaret istemez.

“ÖLDÜĞÜMDE BAYRAM YAPIN!

Salat-ı nefisten kurtulduğu zaman, salat-ı cismin üst başlarında, salatı kalbin altlarında, başlangıç tekbirini; “Allahu Ekber” der-demez Allahuteala kıbleden tecelli eder. Her zerrende hissedersin. Kesinlikle gözün yaşarır. Ve Cenabı Hakk bir kutsi hadiste; “Ben’im korkumdan gözünden bir damla akıtan mümini ateşe sokmam,” diyor. Ama o namaz ve o gözyaşı lazım. Biz dünya için ağlarız, haykırırız. Yahu ben vasiyet etmişim, “Düğün, bayram yapın ben öldüğüm zaman. Ben zindandan çıkıyorum”.

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz; “En büyük ödül, ölmektir mümin için!” diyor. “Bağıra çağıra ağlamak, şeytan anırmasıdır” diyor.

#hilim #ilim #gayret #dunyahayatı #gözyaşı #nefstezkiyesi #nefisterbiyesi #nefsintezkiyesi #nefistezkiyesi

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız