BİDATI HAYIR, BİDATI ŞER

0
512

BİDATI HAYR, BİDATI ŞER

   İnsanoğlu maalesef böyle bir şeye taktı mı öyle gider. Bu da bidat. Ama şimdi bidat olmayan şeyi bana göster. Hayatımızın %80‘i yaşantımızda kullandığımız ıvır zıvır bidat. Bidat olmayan çok az şey var. Tabanca bidat. Ok, yay değil, kılıç değil. Ama bugün kullandığımız savaş silahlarının %99‘u  bidat. Ama ülkeni bunlarla savunuyorsun bunların mutlaka olması gerek. Eee o zaman nasıl bidat diyecen. Bi kaşık, çatala takmışlar hala kullanmazlar bidat bu.

   Ben bir gün Suudi Arabistan’da doktora gittim bir şey için, bir Arap’ın çocuğu hasta boğazından, çok hasta doktor ilaç verecek, ilacı tatlı kaşığına koydu. Arap kızdı, “Bırak” dedi, “Çocuğum ölürse ölsün” dedi, “Böyle bidattan hayır gelmez” dedi.

   Baktım ben, şaşırdım kaldım! Yanımda da Hatay’lı bir çocuk vardı,  çok iyi Arapça bilen. “Şu Arab’ı çağırsana bana, şöyle gelsin otursun” dedim.  “Sor bakalım niçin öyle yaptın?”

   “Bidat!” “Sor bakalım, başka bidat neler var? Ta kendisi dedim bidatin; devesine binerken çocuğa bunu çok görüyor.”

   Ona bir saymaya başladım bidatları, adam ömründe düşünmemiş ki! Hayret etti kaldı. “Bu alim mi?”  dedi. “Büyük âlim”  dedi, o da abarttı. “Yahu hiç düşünemedik bunu” dedi. Doktora “Ver!” dedi, “Ver,  hadi ver.” Orda fikri döndü, “bir mahsuru yokmuş” dedi. İşte saydık ona.  Araba bidat değil mi, şu bidat, bu bidat değil mi? Ki bunları görmüyor adam, bitek kaşık, çatal bidat olmaz. “Peygamberimiz bununla yemedi!” Peygamberimiz arabaya mı bindi, uçağa mı bindi, elektrik mi kullandı, klima mı kullandı? Bunlar değil mi yani, daha neler-neler bunlar bidat… Bunlar bidat hayr, bidat şer değil. Bidat; şerden kaçınacaksın. Bugün tırnağımızı kestiğimiz tırnak makası bile bidat. Bugün dikiş diktiğiniz dikiş makinası bile bidat, buzdolabı bidat, neye baksan bidat ama işte Müslüman kilitlenmiş. Kaşık, çatal mı kullanılır canım, olur mu öyle şey!  Kolunda 10 bin -20 bin dolarlık roleks saat vardı, onun bidatlığını görmez ama eline aldığı çatal kaşığı bidat der. “Olmaz ,o günaha girer.” Ne günahı? Bunun günahı, vebali yok. Temizlik, imanın rükûnlarından.

#dinisohbet #SeyyidAliEfendi #iman #temizlik #bidat #bidatıhayır #bidatışer

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız