ALLAH’I SEVİYOR MUSUNUZ DİYE SORULURSA? – İÇİNDEKİ DOĞRU MİZAN! – CEBRAİL (A.S.) İLE SOHBET EDERSİN! – NEDEN HAL YOK?

0
224

Büyük Veliler, Allah dostları öyle der:

“Size sorulursa, ‘Allah’ı seviyor musunuz?’ diye, sükut edin. ‘Evet’ derseniz yalancısınız. ‘Hayır’ derseniz fasık olursunuz.” Yani, Cenab-ı Hakk’ı sevmek faziletin fasulyesidir. Ondan korkmak da öyle. Yani artık Allahuteâla’yı sevmeyi öğrenmemiz lazım. Allah deyince içinizde bir yerler burkulmalı. Ne zaman? 15 yıl oldu.  Elhamdülillah derslerimiz aldı gitti bir yerlere kadar. Ama artık bu hali görmek istiyorum herkesin üzerinde. Artık hal ehli olalım, kal ehli değil. Gerek namazda, gerek diğer şeylerde kemalat, hikmet. Artık hikmet alnımızdan girmeli. Çünkü; hikmetle bakan göz baktığını görür. Allahuteâla; nereden “bak” diyorsa, oradan bakarsan, Allahuteala’nın “gör” dediğini görürsün. Allahuteala’nın “bak” dediği yerden bakmazsan, Allahuteâla’nın “gör” dediğini asla göremezsin. Çağımızın insanlarının hiç biri Allahuteâla’nın “bak” dediği yerden bakmıyor. Ha bir avuç insan vardır koca memleketin içinde, o noktadan bakan, doğruları gören… Onun için Allah razı olsun. Cenab-ı Hakk’ı sevmeyi ve korkmayı öğreneceğiz. Benliği sorgulayacağız. Yani; meyletmelere bir set koyacağız. Nefis her şeye meyleder.

Nefs… Allahuteâla nefsi yarattı. Ve ona sordu; “Sen kimsin? Ben kimim?”

“Sen sensin. Ben benim” dedi.

“Ene ene, ente ente.”

Ondan sonra, Cenab-ı Hakk onu yaktı, kavurdu, cezalandırdı. Neler yaptı. İnadından vazgeçiremedi. Açlıkla yola geldi. Aç bırakınca; “Sen, benim Rabb’immişsin” dedi. İşte böyle bir pisliği biz içimizde taşıyoruz. İçimizde iki kardeş var. Biri kafir. Biri mümin. Ruh mümindir. Nefis kafirdir. Biz nefsi büyük düşman olarak kâale almıyoruz. Halbuki; seni nefis, adım adım ebedi ateşe götürüyor.  Peygamber salat-u selam Efendimiz diyor ki:

“Hakiki mücahit, nefsiyle mücadele edendir.” Düşmanla savaşmaktan daha büyük savaş nefsinle savaşmak. Biz bunu kâle almıyoruz. “Nasılsa biz istediğimizi yapıyoruz.” Biz istediğimizi yapmıyoruz. Biz o ne isterse onu yapıyoruz.  Biz Allah’ın bak dediği yerden, bakmıyoruz. Nefsin bak dediği yerden, bakıyoruz. Nefsin bak dediği yerden, bakıyoruz. Onun içinde Allah’ın gör dediğini, göremiyoruz.

E şimdi Allah razı olsun. Bakın acıkınca yemek için dört nala koşarız. Karımız varsa bir şeyler için dört nala koşarız. Bakın! Çalışmak için, para kazanmak için, bilmediğimiz etmediğimiz bir şey yok. Kendi hayatımızı sorgulayalım yani. Vakti gelince traş olmaktan, aynanın karşısında süslenmekten, güzel giyinmekten tutta, insanın şu küçücük dünyada nefsinin arzuları bunların tamamı. Hepsi nefsin arzuları, bunların tamamı. Nefis güdüyor seni oralarda. Hadi namaz saati geldi. Biraz sonra, biraz sonra. Sonra keraat vaktine kalır. Ya sünneti terk eder, farzı kılarsın. Ya nefsin her istediğinden zevk alıyorsun da, neden namaz zor geliyor? Neden zikir zor geliyor? Bunu bir sorgulasana! Nefis neyi istiyorsa o yanlış. Nefis neyi istemiyorsa doğru olan o. Mizan bu. Sendeki tartı bu. Doğru tartı da bu. Onun için Allah razı olsun.

Bugün biz… Şunu kesinlikle söylüyorum. Bugün biz benliğimizi sorgularsak, meyletmelere mani olursak, aynen böyle Cebrail’le oturup muhabbet ederiz. Cebrail gelir, oturur karşına. Muhabbet ederiz. Ama edemiyoruz, çünkü; bir insan  10 sene, 15 sene vird çekmişse ki o Allah’ın has kullarından oldu. O, Peygamber (s.a.v.) Efendimizin ev halkı gibi oldu. Ama o hali göremiyorsun üzerinde. Hiç birimizde bu yok. Neden? Olması lazım. Bu dersin karşılığı bu.

Bugün birinci seyr-i süluğü bitiren kişi Velidir. Hem de baya babayiğit Velilerdendir. Bunun üzerinde bir çok hal olması gerekir. Ha yine Veli, hal olsa da olmasa da. Kaybettiği bir şey yok. Ama o görüntüde değil. Hikmeti yok. İşte bu nedir? Nefsimize hep hicaplar iniyor. Neden? Onun arzularından, isteklerinden, egosundan, hırsından, tamahından. Valla para olunca Everest tepesinin bilmem neresine tırmanıyoruz. Ama Allah rızası olunca… Ya bir başkası yapsın da, ben başka zamana inşallah, maşallah ömür tükenip gider. Halimiz bu.

#Allah #Allahuteala#Allahsevgisi #Allahısevmek #Allahıseviyormusun #Hz.Cebrail #Cebrail #Cebrailigörmek #dogrumizan #halehli  #seyrusuluk #seyrisuluk #tasavvufsohbetleri

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız