ZİKİR FAZRDIR ! ŞERİATIN 8 HÜKMÜ NEDİR?

0
86

ZİKİR FAZRDIR ! ŞERİATIN 8 HÜKMÜ NEDİR?

           Kesinlikle birinin işlediği günah diğerine yüklenmez, birinin ibadetinden birine yarar sağlanmaz. Herkes ne yaptıysa onu bulacaktır.

Allah’u Teâlâ Kur’anda bir çok yerde bunu ifade ediyor.

Hz.Mevlana: “Beni davulla melekle gömün.” Diyor.

       Bende vasiyet etmişim. “Ben öldüğüm gün bayram yapın.” Vuslattır.

      “Kamil bir mü’min için dünyadaki alacağı en büyük ödül ölmektir.” Diyor Efendimiz.

Bir mü’mini arkadan hayır ile yaad edersen iyidir. Ama onun eksik namazını, orucunu sen tamamlayamazsın.

        Farz-ı Ayın. Farz-ı Ayın ne demek? Şeriat’ın 8 hükmünün birincisidir. Farz, vacip, sünnet, mütehap, mübah, haram, mekruh, müfsid. 8 tane.

Farz kendi bünyesinde ikiye ayrılır. Farz-ı Ayın, Farz-ı Kifaye.

      Farz-ı Ayın; 15 yaşına giren herkesin mutlak yapması gerekendir. Şimdi bunlar ikinci bir kişi tarafından asla yapılamaz. Ancak sen sağ iken. Senin için mutlak bir engel var ise vekaleten Hacc’a gönderebilirsin. Ama vekaleten namaz kıldıramazsın. Namaz öyle bir ibadettir ki; 58 yerde Kuranda Cenab-ı Hakk tekrarlıyor. Gemi batıp bir tahta parçasının üzerinde can vermek üzereysen göz ile namaz kılacaksın. Namazın asla terki yok. Yani bir türlü bir yer bulamadın arabada gidiyorsun, direksiyonda kılacaksın. Öyle bir haldesin ki koşarak camiye bile yetişemiceksin keraat girmiş kaldırımda yürürken aklınla namazı kılcaksın. Ne demek yani bir başkası senin namazını kılacak. Bende gördüm parayla namaz toplayanlar çıktı bir kaç sene önce. Bir kaç senelik namazı eksikmiş parayla satın alacak, namazını tamamlayacak… Ya böyle bir gaflet olamaz.

      Kur-an’ı en iyi anlayan kişi Efendimizdi. Hadislerle bunu şerhetti.

     Allah’u Teala bir çok yerde:

     Esteazuhubillah;

  “ Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirhu innehu kâne tevvaba.”

    Habibi’ne direk emrediyor. “Ya Habibim beni zikret, bana şükret, bana istiffar et.” Peygamberine kaç yerde bunu tembihliyor. Sadece zikir için çok kelimesi var. Namaz için çok namaz kılın, çok oruç tutun, çok zekat verin demiyor. Miktarı ne ise o. Ama zikire gelince; “Beni çokça zikredin.” Diyor. Kaç tane ayette bu geçiyor. Bunu onaylamayan Allahı’n o emrine baş kaldırmıştır. Zikir farzdır. Allah: “Yapın.” Diyor. “Yapar mısınız?” Demiyor. Yapın, emirdir. Ki onlar ile övünüyor Allah: “Onlar sabah akşam beni tesbih eder. “ Diyor. Bunlar bu kadar mu cahil. Kur-an’a da mı vakıf değil?

     Akşam ki sohbetimizde onu dedik; Nasıl ki bir eşyanın kullanma kılavuzu varsa insanın kullanma kılavuzu da Kur-an’dır.

     Biz bundan uzak kaldık. Müslümanız deyip fetva kesiyoruz ama Kur-an’dan haberimiz yok. Böyle birşey olamaz. Evvelâ Kur-an… Kur-an nurdur. Aklın alamayacağı kadar büyük bir olaydır. Gerçek anlamda biz ona vakıf olsak varya Derya olur gidersin. Ama işte biz, kabuğun, kabuğunun, kabuğunu bile göremiyoruz.

     Mevlİd okutalım… Ya Mevlİd bir kasidedir. Ha burada okunan kaside ha mevlüd hiç bir farkı yok. Süleyman Çelebi’nin yazdığı bir kaside’dir. Öyle bir hale getirilmiş ki sanki Kur-an insanların gözünde. Ya bu büyük bir dalalettir.

     Bakın İhlas, öyle bir suredir ki yemin ediyorsun;

“Gulfü vallahi Ehad.” Vallahi diyorsun Allah’a. Şehadetine yemin ediyorsun. “Allahüssamed.” Diyorsun. Ne demek? Bütün yaratılanın muhtaç olduğu zât.

“Lem yelid velem yuled.” Doğurmadı, doğurulmadı.

“Velem yeküllehu kufüvn Ehad.” Onun eşi, benzeri yok.

       Kur-an’ın üç’te bir’idir. Ve tecdidi imandır.

     Fatiha. Fatiha suresiyle övünüyor Allah:“Ya Habibim sana yedileri verdik.” Diyor. “Onların tantanasına aldırma sana yedileri verdik.” Diyor.

      3 İhlas, 1 Fatiha; 50 tane,100 bin tane Mevlİd’ten daha eftal.

       Başka reçetelerde var. “La ilahe illallahu vahdehu la şerikelehu , ilahen, Vahiden, Sameden lem yelid velem yuled velem yekullehu kufufen ehad.” 10 kere okuduğunda 3 milyon sevap yazılıyor. Bir namazda 10 sevap alırsın, Bazı namazlarda. Üç milyon sevaptan bahsediyorum. Yapıyorsan bunu yap. Nedir yani bu delalet.

    Mevlid okunsun!.. Ya Mevlid kasidedir. Sadece arada Kur-an’dan bir miktar okunur onun hayrı, bereketi, eftaliyeti, sevabı olur. Ama milletin aklında öyle bir hal almışki… Mevlid okutuyoruz… Ya Kur-an’ın adı yok. Allah kelamının adı yok. Süleyman Çelebi’nin kasidesi var. Şirktir. Başka şirk mi arıyosun? Hani dedik ya bir sürü gizli şirk var. Mevlüd öyle bir hale getirilmiş ki bir kulun yazdığı kaside… Arada Kur-an’dan isim bile yok.

     Sübhanallah! Böyle bir cehalet olamaz. Allah kelamı itiliyor. Bir kaside baş tacı ediliyor.

     Allah razı olsun. Sen ne götürdüysen sana ondan yarar var. Yoksa onun bunun gönderdiği ile değirmen dönmez. Allah’u Teâlâ sana uzun bir hayat verdi. Burda sen bunu değerlendirip Allah’ın hoşnut olacağı şeylerle dağarcığını doldurmadıysan onun bunun yolladığı seni kurtarmaz.

   Mutlaka bir mezardan geçerken ayet olarak okumak iyidir. Ehli imana… imanı olmayana hiç yararı olmaz. Esas olan sen yanında ne götürdün.

Allah öyle cömert ki senin azını çok yapıyor. Senin yaptığın ibadeti katında aynı bir ağaç gibi büyütüyor. Mü’min’i affetmek için bahaneler arıyor. Böyle bir Rabbimiz var. Ama sen kendin birşey yapmadan o okusun bana yollasın, şu bunu yapsın… Bunlar insanı asla kurtarmaz. Ha Allah diler kafiride hoş görür ama bunlar müstesna haller. Allah’u Teâlâ’nın kendi vaadi var. “Canı çıkasıca kafirler.” Diyor Ayeti Kerimede.

     Şu hale bak. İnsanım diyen bu hale düşebilir mi?

     Allah’u  Teala’ya bunu söyletir mi ? Ama söyletiyorlar.

     Peygamber Efendimiz, Fatıma annemize ki Allah’ın yarattığı 4 kadından biridir. Cennet’te kadınlar’ın imamıdır. “Ey kızım yaşarken nefsini Allah Teâlâ’dan satın al. Öyle bir yer gelir ki ben dahi sana mizanın başında hiçbir şey yapamam.” Diyor.

     Her gün 1000 ihlas okuyan nefsini Allah’tan satın alır. Yapabiliyorsan yap. Benim annem ömür boyu her gün okudu. Öleceği dakikasına kadar da biliyordu. “Şu gün ölür.” Dedik. “Hayır benim sarayımı daha bitirmediler saray yapıyorlar daha değil.” Dedi. Sonra vakti gelince de: “Tamam bitirmişler benim sarayı.” Dedi.

     Her gün 1000 ihlas okuyan nefsini Allah’tan satın alır. Yapabiliyorsanız yapın. Kimse yapamaz bu devirde. Benim annem bir ömür boyu bunu yaptı.

     Babamda hergün 16 saat sesli Kur-an okurdu. 100 bin de vird’i vardı. Bizim gibi 5, 10 bin değil. 3 saat uyurdu. Gerisi tamamen ibadetti. Daha annemle atıştığını görmedim. Annemi, babamı övmüyorum ama benim gördüğüm bunlar.

      Kıyamete doğru uzadıkça nesillerde tesehvüh çoğalıyor. İbadetler zor geliyor. Dünya daha süslü görünüyor. Nefsin tuzağına daha çok düşülüyor…vs…vs…

     “Ama yinede kıyamete doğru zamanın tefessühünde istikamette olan mü’min 40 şehid sevabı alır.” Diyor Hadis-i Şerif’te Peygamberimiz: “ Benim zamanımda İslamın 10’da 9’unu yapıp,1’ini terkeden helak olurdu. Kıyamet ümmetinde 10’da, 9’unu terkedip 1’ini yapan kurtulur.” Diyor.

     Yani zaman tefessühe gittikçe Allah’ın ikramı çoğalıyor.

     Yine şanslıyız yani…

NOT:Sohbet 2010 yılı öncesine ait olup içeriğinde ki eskimeyen ilim gönüllere şifa olur inşaallah.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız