TERAVİH NAMAZINDA Kİ YANLIŞ HAL ! YAĞMUR TANELERİ NEDEN YAPIŞMAZ ? ŞİMŞEKTEKİ HİKMET NEDİR ?

0
110

TERAVİH NAMAZINDA Kİ YANLIŞ HAL!  YAĞMUR TANELERİ NEDEN YAPIŞMAZ? ŞİMŞEKTEKİ HİKMET !

       Teravih, ille namazın arkasına olacak diye bir şart yok. Saudi Arabistan’da sabah namazına yakın devam ediyor Teravih. İki rekat kılarlar veya 4 rekat kılarlar bir saat ara verirler. Bahçede yerler, içerler, çayını veya ne istiyorsa… sonra bir  4 rekat daha öyle kılıyorlar. Öyle bizim gibi 10 dakikada lambur lumbur, ekspress hocalar, tam gaz gitmeler, bunlar yanlış şeyler. Teravih nafile ibadettir. Bunun illede şu rekat olacak diye bir kuralı olmaz. Adam gibi kılacaksın. 2’de kıl, 3’de kıl, 4’te kıl… ille hemen namazın arkasına lambur lumbur bitirelim demek yanlış bir zihniyet. Yani bunun ekspressi yok. Namaz, namaz gibi kılınır

       Bu sene hikmetli, ben doğduğumdan beri böyle erken yağmurlar görmedim. Mevsimler değişti. Bir yaz, bir kış var.

       Köprü başında bir cami vardı. Yatsı namazı dahil 12 dakikada teravih ile birlikte dışarı çıkarıyordu hoca. Hızlıca fatiha, Kulhuvallahu Ehad.. allahu ekber…. 🙂 Yahu etme, eyleme. Bunu 10 kılma. 5 kıl ama adam gibi kıl. Ama bir müşterisi vardı ki adamın; bahçeler caddeler adam almıyordu.

       Allah Teala’ya kulu yaklaştıran ibadetler nafilelerdir. Farzlar mecburidir. Seni Allah’a yaklaştıcak bir ibadeti, vır vır edersen. Bilmiyorum o, yaklaştırır mı? Uzaklaştırır mı?

       Namazın bir adabı var. Namazın farzları var. Vacipleri var. Namazın sünnetleri var. Müstehapları, mübahları, mekruhları var. Namazda kaç madde var yani. Bunlara uymazsan o namaz, namaz olmaktan çıkar.

       Hz. Ali Efendimiz: “Kan çıkıp abdestin bozulmayacağını bilseydim şu baş parmağı çakardım.” Diyor.

       Hz.Ali Efendimiz namaza bir saat kala sapsarı kesilirdi. Orduların karşısına tek başına çıkan adam, ezana bir saat kala beti benzi giderdi. “Ya Ali ne oldu, hasta mısın?” Diyince. “Şimdi ezan vakti yaklaşıyor. Allah’ın huzuruna çıkacağım korkusuyla…” Derdi. Bet, beniz giderdi. E şimdi oda namaz, bizimkilerde namaz. Onun için : “Namazı gereği üzerine kılın.” Diyor. Adam gibi kılın diyor.

Pakistan’da teravih 30 rekat kılınır.

Endonezya’da 50 rekat kılınır.

Arap ülkelerinin çoğunda 20 rekat kılınır.

Türkiye de 20 kılınır.

       Yani ‘illesi’ yok. Nafile ibadet, illesi yok. Şimdi sen, teheccüd namazına kalkıyorsun. Bunun illesi var mı? İster 2 kılarsın, ister 4 kılarsın. İlle şu kadar kılacaksın diye bir kural koymamış. Allah’ın ille istediği farzlardır.

Peygamber Salat-u Selam Efendimiz yaşarken Ashab’tan bir kaç kişi geldi :

       “Ya Resulallah felan kişi farz olan namazdan başka namaz kılmaz. Farz olan oruçtan başka oruç tutmaz, farz olan hacc’dan başka hacc’a gitmez, farz olan zekattan başka zekat vermez.” Peygamberimiz dinledi… Dinledi… Dedi ki: ”Kardeşlerim o, Allah’ın istediği herşeyi yapıyor. Siz ne istiyorsunuz ki ondan.”

       Yani burdan neyi anlıyoruz. Nafileler, kişinin arzusuna , isteğine , idrakine bırakılmış. Ama nafileninde komple terki caiz değil. Doğru değil. Bunuda elinden geldiğince gücün neye yetiyorsa, ama adam gibi, ekspress değil. Rölantide gideceksin. 100 km ile gitmiceksin. 40 Pınar baş pehlivanları gibi camiiden insanlar dağılıyor. Neden? İnsanlar yoruluyor. Hoca ekspress tam gazgidiyor ,  ter içinde kalıyor adam. Sanki baş pehlivan’ın mücadelesine giripte çıktı adam. Ya namaz, huşu içinde kılınır.

       Yağan yağmurlar’ın her damlasını bir melek getirir. Yere bırakır döner. Kıyamet’e kadar da bir daha ona sıra gelmez. Düşün Allah’u Teala’nın ordularının ne olduğunu. Böyle olmasa yağmur tek parça koca bir okuyanus gibi yere düşerdi. Bilim adamlarının çözemediği tek konu. Nasıl tane tane düşüyor. Su, su’dan ayrılıyor tane olarak düşüyor. Buna bir türlü bir çözüm bulamadılar. Çünkü her damlayı bir melek getiriyor ve gidiyor. Çok büyük nimetlerden.

       Şimşek olmasa bitki yaşamaz. Hiç bir bitki yaşamaz. Hepsi 3 ayda, 2 senede , 1 senede kurur. Şimşek, yağmur tabakası’nın içine çaktığı an, bitki’nin gıdasını üretiyor. O’nun formülünü tamamlıyor. Yerdeki üre gibi değilde bir değişik üre. Bitki’nin her ihtiyacına yarayan bir üre üretiliyor o enerji ile o suyun içinde. Sen bütün sene birşeyi sularsın. Olur, olmaz ama iki yağmur yağsın fışkırır gider. Yani yağmur’un içinde gıdasıda geliyor . Allah’u Teala ayağına gıda da yolluyor. Şimşekte ne hikmetler var yani boşuna değil.

       İnsan kiminle mücade ettiğini bilirse mücadele kolaylaşır. Çünkü normal insanların nefsinde %98 afetler vardır. Sufî’ler, emmarede, levvamede, mülhimede, mutmainde, radiyede, merziyede, safiyede bu 7 makamda: 7’şerden 49. 2’de yaratılıştan nur vardır. %51 nur’a ulaşır. Hala %49 afetler olur nefiste. Onun için Allah’u Teala en büyük Velilerede günah kapısını örtmemiştir. En büyük Veliler dahi ufak tefek günah işler. Bunların hepsi kişinin kendi nefsindeki afetler. Peygamber Salat-u Selam Edendimiz ne diyor: “Hakîki mücahit, nefsi ile mücadele edendir.” En büyük savaş, nefis ile olan savaştır. Düşmanla olan savaş kolaydır. Ölmekte, öldürmekte… Cihad kolaydır. Nefsin ile olan savaş zordur. Çünkü nefis ömür boyu her dakika, her saniye, her saat, her gün, her hafta mücadele eder. Nefs Allah’ın düşmanıdır. Şeytan’ın dostudur. Daima seni günaha çekmek ister. Ha ne zaman dersler çok yükselir. O zaman ıslah olmaya başlar. Yani Ruh-u Hayvan diğer bir deyişle nefsin adıdır. Ruh-u Sultan’ın emrine girmeye başlar. Ondan sonra sükûn bulur. Yani oraya kadar asla sükûn bulmaz. Yani bu sana bir tablo gibi ifade edilmiş. Buda çok iyi bir lütuf. Çünkü insana kendi nefsindeki afetlerin gösterilmesi büyük lütuflardandır. Kimki kendini bildi, kimki nefsini bildi, Rabbi’nide bilir. Nefsini bilmeyen Rabbi’nide bilmez.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız