Mürşidsiz Zikir

0
327

       Mürşidsiz Zikir

      Zikir, Peygamber (s.a.v.) Efendimiz’in hayatında geldi. Mezhepler çok sonradır. Ama zikir, Peygamberimiz’in sağlığında geldi cehri ve hafi olarak.

    Ebu Bekir Sıddık’a (r.a.) Hafi zikir, cehr-i zikir de Hz. Ali Efendimiz kanalıyla bugünlere ulaştı. ‘’Femen ya’mel miskale zerratin hayray yerah.’’ Diyor, ayeti kerimede. ‘’Miskale zerratin’’; yani zerre miskal-i zerre kadar da olsa hiçbir amel kaybolmaz, ötelerde karşılığını bulur.

    Fakat her ayetin 4 hadi mi var. 4 tane görevli melek var her ayette. Elif diyorsun bir ayet. Lam diyorsun bir ayet. Mim diyorsun bir ayet.

    ‘’Elhamdülillahi Rabbilalemin’’ bir ayet, ‘’Maliki yevmiddin’’ bir ayet, her ayetin 4 hadi mi var. Bu hadim’in iki tanesi seni yükseltirken, 2 tanesi seni alçaltır.

     Allah’ın ipine sarılmak gayretinde olan iyi niyetli insanı asla alçaltmaz, o onu yükseltir. Fakat çok yaptığın an görüntüler başlar.

    Bakın size bir olay anlatayım: Benim bir tanıdığım var.  Şu anda, bak… bir sohbet açacak… buradan bir ay kalkamazsınız, işinizi gücünüzü terk edersiniz.

    Ben o kadar güzel değilim…. o kadar mükemmel ifade yeteneği var. Yani süzme bal. Ama Peygamber Efendimiz (s.a.v.) diyor ki; ‘’Ben ümmetimin, iyi söz söyleyen münafıklarından korkarım.’’

    Bakın bu çocuk aynı sizin gibi yıllar önce namaza başladı, bir namaz diğerini en yakın zaman alıyordu, uzun bir sakal bıraktı, yani hayat’ının yüzde sekseni’ni Allah ile olmaya adadı. Zikre başladı. ‘’Yapma oğlum, yanlış yoldasın, bir Mürşid’e git.’’ dedim. ‘’Hadi ya… Mürşit kim oluyor?’’ dedi. İlim, irfan ben de çok yani…

    ‘’Oğlum bak! Bütün Allah dostları diyor;

‘Şeyhi olmayanın şeyhi şeytandır, sen zaten bu hayatı yaşamazsan şeytan seni tekeline almıştır, seninle uğraşmaz, normal avam gibi yaşasan yine bir şey olmaz ama sen yani tamamen tasavvuf ehli’nin hayatını yaşamaya çalışıyorsun ama Mürşidi’n yok.’’

 ‘’Heyt.’’ Dedi. ‘’Mürşid kim?  Benim diyen mürşid gelsin de benimle aşık atsın.’’ dedi.

Ne kadar dediysek fayda etmedi. Bir gece âlemi manada şeytan geliyor, haç’a bir secde ettiriyor bunu, sabah Allah’a söverek kalktı.

   10 yıl Allah’a sövdü, gezdi. Allah o kadar merhametli ki onu parçalamadı…

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız