ESKİ ALLAH DOSTLARININ ALLAH’A YAKINLIĞI

0
212

Eski Allah dostlarına bakıyoruz. bu bir gözlemleme tabi. Allah’u Teala ile söyleşirken, çok samimi, çok içten. İşte çağımızda o içtenlik o samimiyet kaybolmuş. Allah’u Teala Kur’an da yüzlerce yerde diyor ki:”Sizin gerçek dostunuz Rabbinizdir.” kendisi söylüyor bunu. Gerçek dostumuz Rabbimiz ise insan dosta pervasızca sokulur, yaklaşır, yani onun için bir gayreti olur. Ne biliyim daha yakın daha sıcak, o atmosfer kaybolmuş çağımızda. Biz dua ederken bile duada da eksiğimiz var yani,  eksik hepimizde, çok el böyle kalktı mı olmuyor. Bunlar dua değil. Bunlar hepsi yanlışlar. Hadisi Şerif te peygamberimiz diyor ki: “El  omuz hizasına kalktığı zaman Allah’a açılmıştır. Ordan aşağıda olan Allah’a açılmış değil. Omuz hizasına kalktığı an  Allah’a kalkan el anlamına geliyor. Ve burda bir sıcaklık samimiyette gerekir. Rabbel alemini her zerrende severek mutlak onun dost olduğunu bilerek. Biz şimdi dua ederken bile Allah’tan çok uzağız sanki, öyle bir merciye hitap ediyoruz ki; hiç sokulunamaz, hiç huzura girilemez, hiç şu hiç bu. İşte bu perdeleri yakmak lazım. Allah diyor ki: “Ben sizin dostunuzum.” Müminlerin dostu, öyle ise, falan şu duayı etmiş, fişman şu duayı etmiş, bunlara da gerek yok. Sen ne felansın, ne öbürüsün. Sen, sensin. Sende senin  içinden geldiği gibi dua edersin. Yunus’un bir dörtlügünü getirelim. Ne kadar samimi, ne kadar sıcak, ne kadar Allah’a yaklaşmış. Bak o kadar tabi anlatıyor ki:

“Kullar senin, sen kulların.” Diyor.

 Lafın güzelliğine bak! Kullar nasıl seninse, sen de kulların diyor. Kullar, alem, herşey senin ama sende kullarınsın.

Kulların Rabbisin. Bak şu kelimenin güzelliğine.

“Kullar senin sen kulların

Günahları çok bunların

Uçmayla sal bunları

Binsinler bırak çalabım”

Bak şimdi, şu sıcaklığa, şu yakınlığa bak. Şu güzelliğe bak. Yani hangi yönden bakarsan mükemmel… İşte biz bu mükemmelliği yakalayamıyoruz o sıcaklığı  sevgiyi, onu yakaladığımız zaman var ya  çok dağları aşmış olacağız.Yani onu yakalamaya gayret etmek lazım.Tepeden konuşmuyor ama sözlerin güzelliğine bak.

 “Kullar senin sende kulların,

Günahları çok bunların

Uçmayla sal bunları,

Binsinler burak çalabım.”

 diyor.Burak’a kim bindi? Peygamberimiz bindi. Burak’la onları koy cennetine diyor. Bosver günahı, münahı. Çünkü bunlar senin diyor, sende bunlarınsın diyor. Yani ortada yabancı yok diyor.İste bu yakınlığı yakalamak lazım, bu sıcaklığı yakalamak lazım..

İbrahim Hakkı hz’ne bakıyoruz. Oda Kibariye evliyasıdır. Oda Vahdeti vücud, Mevlana gibi. Mevlana, Muhittin Arabi hz bunlar Vahdeti vücud velisidir, diğerlerinden ayrılır. Onun deyimlerine bakıyoruz. O kadar güzel, o kadar emin ki Allah’tan. İşte Peygamber Salatü Selam Efendimiz de diyor “Dua ederken  mutlak kabul olacağına inanmazsanız, şüphe kalırsa o dua kabul olmaz “diyor. Mutlak o duanın kabul olacağına ilk önce kendimiz inancaz gönülden inancaz. İbrahim Hakkı hz vurguluyor.

“Hak şerleri hayr eyler

Sanma sakın gayr eyler.”

İki kelime ama ne kadar  güzel. Başına bir şer iptila gelince , ha şer büyür şer şu olur bu olur diye telaşe kapılırsan, Allah’u Teâlâ’ya olan itimadını, Allah’u Teâlâ’ya olan güvenini yitirmiş vaziyete düşersin.Hak şerleri hayr eyler, sanma ki gayr eyler.Sakın ha başka türde eylemez yani.

“Sanma sakın gayr eyler.

Arif olan seyreyler,

Görelim Mevlam neyler,

Neylerse güzel eyler.”

diyor.Bak şu samimiyete yakınlığa bak. Allah razı olsun bugün bir insan yıllarca Yaradanı zikrediyorsa Arifler meclisine gelmiştir, mutlaka gelir gelmemesi hiç mümkün değil. O istese de istemese de o arifler meclisindendir.

“ Ariflerin meclisine o hep gece yarısından sonra gelir.

         Ne olur dosttum bu gece uyuma

Uyuma onu yakala.”

Yaradan yakalanır mı? Hem evet, hem hayır. Cevap hangisi ikisi de. Mevlana ne diyor “Hey sen o musun?” Ondan sonra, yakaladı.Yakalamasa “Hey sen O musun der mi?” “Sus benim ne olduğum dile söze gelmez.” diyor.Mevlana da diyor ki: “İşte sana dilsiz dudaksız durmadan konuşan biri,işte sana elsiz ayaksız durmadan koşan biri…” İşte bu hali yakalamamız lazım. Dilsiz dudaksız konusacaz, elsiz ayaksız koşacaz. Diğer bir yerde de;

“Burda dikilip duranda ben

         yürüyüp gidende ben.” diyor.

Diğer bir yerde de:

“Çok uzaklardan geçen bir hayal gibiyim.”

İşte bu halleri yakalamak lazım. Bu haller yakalandığı zaman birçok hicap perdesi ortadan kalkar. Ne oluyor Yaradan la bir samimiyet  bir yakınlık. Neden yegane dost oysa, ki kendisi öyle diyor, mutlak öyledir. Bunda sek, şüphe vesaireye gerek yok.  Allah’u Teala bir şey söylüyorsa o mutlak doğrudur mutlak öyledir. Öyleyse o yakınlığı yakalamak lazım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi yazınız